Polka najważniejszą kobietą dwustulecia!

Marcin Dobrowolski
01-12-2015, 13:39

Maria Skłodowska została uznana przez Szkotów najbardziej wpływową kobietą ostatnich dwustu lat! Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Scottish Widow, która powstała w 1815 r. dla zapewnienia pomocy finansowej żonom, córkom i siostrom zmarłych.

Choć powszechnie, a tym bardziej wśród Brytyjczyków, za najbardziej wpływową uważana jest Margaret Thatcher, to Szkoci uznali za taką Polkę, Marię Skłodowską-Curie. Była premier znalazła się na drugim miejscu, po niej sufrażystka Emmeline Pankhurst, czwarta na liście znalazła się Elżbieta II zaś na piątym miejscu Matka Teresa z Kalkuty.

Maria Skłodowska-Curie
Zobacz więcej

Maria Skłodowska-Curie

Zobacz także

Badanie przeprowadzono wśród 2 tysięcy respondentów ze wszystkich regionów Wielkiej Brytanii. Tylko w Szkocji Maria Skłodowska-Curie wyprzedziła Margaret Thatcher w ilości odpowiedzi przyznających jej laur pierwszeństwa. 

Gazeta przypomniała postać wielkiej Polki, zdobywczyni dwóch nagród Nobla, pierwszej kobiety wykładowczyni na paryskiej Sorbonie. W czasie pierwszej wojny światowej Maria Skłodowska-Curie wraz z zespołem laborantów odwiedzała szpitale polowe wykonując pierwsze zdjęcia rentgenowskie. Dzięki temu uratowano setki żołnierzy prawidłowo diagnozując postrzały i kontuzje. 

Analizując otrzymaną listę historyk Suzannah Lipscomb zauważyła, że znajdują się na niej kobiety, które wywarły olbrzymi wpływ na lata, w czasie których działały. Za każdą z tych postaci stoi jednak osobista historia, często bardzo dramatyczna i bolesna. Musiały zmierzyć się z przeciwnościami takimi jak szowinizm, nietolerancja, ksenofobia i seksizm. 

W badaniu respondenci zostali również poproszeni o wskazanie podstawowych cech, które czynią kobietę wpływową. Co ciekawe, cecha taka jak "posiadanie ambicji" jest dużo częściej wskazywana przez osoby młodsze niż starsze, które skłaniają się raczej do uznania za najważniejszą "empatię, umiejętność współczucia".

10 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH KOBIET WG SZKOTÓW
1. Maria Skłodowska-Curie (29%)
2. Margaret Thatcher (24%)
3. Emmeline Pankhurst (17%)
4. Królowa Elzbieta II (16%)
5. Matka Teresa (14%)
6. Florence Nightingale (11%
7. Księżna Diana(11%)
8. Rosa Parks (11%)
9. Angela Merkel (8%)
10.Królowa Wiktoria (7%)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Historii / Polka najważniejszą kobietą dwustulecia!