Polki się pną, choć szczyt jest stromy

Kobiety — szefowe dopiero się rozkręcają. Pole do popisu mają spore. Branża? Nie ma znaczenia

W ubiegłym roku co piąty prezes w Polsce nosił spódnicę — przynajmniej od czasu do czasu. Liczba kobiet kierujących firmami wzrosła do ponad 33,6 tys. z 29,5 tys. w 2013 r., choć łącznie prezesów ubyło, i to znacznie (z prawie 202,5 tys. do 162,4 tys.) — wynika z analiz Bisnode Polska. Ile jeszcze kobiet ma szansę zająć najwyższe stanowiska w polskich firmach?

"Nie bez przyczyny żartuje się, że mężczyźni są jak DOS — stabilni i robiący jednocześnie tylko jedną rzecz, a kobiety jak Windows — są w stanie otworzyć w tym samym momencie więcej „okienek” - mówi Ewa Misiak, prezes Baby & Care.
Wyświetl galerię [1/2]

"Nie bez przyczyny żartuje się, że mężczyźni są jak DOS — stabilni i robiący jednocześnie tylko jedną rzecz, a kobiety jak Windows — są w stanie otworzyć w tym samym momencie więcej „okienek” - mówi Ewa Misiak, prezes Baby & Care. TOMEK PIKUŁA

Naturalny wzrost

— Mężczyźni na tak zadane pytanie odpowiedzieliby: sky is the limit. Skoro kobiety i mężczyźni żyją w tych samych warunkach i nie jest nas np. pięć razy mniej, to nie ma powodu, żeby kobiet — prezesów było znacznie mniej — uważa Marta Stefańczyk- -Ciąpała, która jest prezesem i właścicielem Cafardini, spółki szyjącej garnitury na miarę... tylko dla panów. — Pole do wzrostu jest spore. Od pewnego czasu kobiety przeważają wśród absolwentów wyższych uczelni, a trend ten stale się umacnia — dodaje Ewa Misiak, prezes Baby & Care.

DOS czy Windows

Panie najczęściej szefują przedsiębiorstwom w branży rachunkowości, księgowości i audytu — tu od 2012 r. przybyło prawie 400 prezesek, a ich liczba w zeszłym roku sięgnęła 1723. Druga pod względem liczebności kobiet na najwyższym stanowisku jest branża kojarząca się raczej z panami w kasku — czyli budowlana. W 2014 r. firmami z tego sektora kierowało 1217 pań, a przybyło ich od 2012 r. prawie 300 — policzyło Bisnode. Ewa Bobkowska, założycielka i szefowa budowlano-deweloperskiej PA Novej, nie zauważa jednak inwazji kobiet w budowlance. Sama ma w spółce dwie panie inżynier, które wręcz nie potrafią żyć bez budowy.

— Czy wśród moich kontrahentów spotykam wiele kobiet? Nie. W deweloperce i wśród średnich firm budowlanych szefowych jest niewiele, podobnie jak w samorządach i sieciach handlowych. Więcej jest ich w firmach doradczych. Nie popieram wprowadzania parytetów, kobiety powinny zastępować mężczyzn wtedy, kiedy są lepsze. Skoro jednak z badań wynika, że w sposób naturalny rośnie liczba kobiet — prezesów, to dobrze — mówi Ewa Bobkowska, która woli jednak pracować z panami. Zdaniem Tomasza Starzyka z Bisnode Polska, branża ma jednak drugorzędne znaczenie.

— Zarządzanie opiera się na stałych filarach. Zawsze trzeba umieć negocjować, rozwiązywać konflikty, przewidywać skutki podjętych decyzji i organizować czas pracy — a kobiety to potrafią. Dodatkowo mają wrodzoną empatię, intuicję, częściej doprowadzają do realizacji pomysłów i w racjonalny sposób uzasadniają podejmowane decyzje — wylicza Tomasz Starzyk.

Ewa Misiak dodaje do tej listy jeszcze wielozadaniowość.

— Nie bez przyczyny żartuje się, że mężczyźni są jak DOS — stabilni i robiący jednocześnie tylko jedną rzecz, a kobiety jak Windows — są w stanie otworzyć w tym samym momencie więcej „okienek” — mówi prezes Baby & Care. Na koniec 2014 r. ponad milion kobiet zaangażowanych było w biznes, mając firmę lub udziały. Rokrocznie liczba właścicielek wzrasta o koło 1 proc., co oznacza, że co rok przybywa blisko 10 tys. kobiet w mniejszym lub większym stopniu zaangażowanych w zarządzanie firmą.

— Te wartości będą rosły. Patrząc na trend, z całą pewnością można prognozować wzrost aktywności kobiet w zakładaniu biznesu o 1-3 proc. w kolejnych 2-3 latach — mówi Tomasz Starzyk.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu