Polkomtel przegrał walkę o 9 mln zł

opublikowano: 30-10-2017, 22:00
aktualizacja: 30-10-2017, 23:34

Sąd przyznał rację prezesowi UOKiK i utrzymał decyzję o karze dla telekomu za naruszanie interesów klientów.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) oddalił w całości odwołanie Polkomtela od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z 2014 r. Wtedy to urząd nałożył na należącą do Zygmunta Solorza firmę telekomunikacyjną pięć kar finansowych za łamanie prawa i naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Łączna kara za pięć niedozwolonych praktyk rynkowych wyniosła 8,8 mln zł. Sąd pierwszej instancji uznał właśnie, że Polkomtel jest winny, i utrzymał w całościdecyzję prezesa UOKiK o karach.

Firma ma możliwość wniesienia apelacji do sądu wyższej instancji i zapewne z niej skorzysta. Najwyższa kara w tej decyzji, wysokości 7,3 mln zł, spadła na operatora telekomunikacyjnego za utrudnianie klientom rozwiązywania umów. Spółka miała żądać w oświadczeniu o nieprzedłużeniu umowy wskazania numerów telefonów,których ona dotyczyła, i uznawać bezskuteczność wypowiedzenia w razie ich niewskazania. Urząd stwierdził, że takie wymagania to nieuczciwa praktyka rynkowa.

Drugą pod względem wysokości sankcją finansową było 596 tys. zł za stosowanie w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych niedozwolonego postanowieniazobowiązującego klientów, że w razie odstąpienia od umowy zwrócą na swój koszt kompletną przesyłkę do firmy z kartą SIM. Kolejne trzy kary, po 298 tys. zł każda, zostały nałożone za niedozwolone zapisy w regulaminie sklepu internetowego w zakresie odstąpienia od umowy, zasad zwrotu pieniędzy za odesłany towar i zastrzeżenie, że klientowi nie przysługuje prawozwrotu zapłaconych kosztów przesyłki. Urząd uznał, że wszystkie zapisy łamią prawo, dobre obyczaje i zbiorowe interesy konsumentów.

Początkowo chciał nałożyć ponad 12 mln zł kary, ale ostatecznie obniżył ją do 8,8 mln zł. Spółka odpierała zarzuty i twierdziła, że prawa nie łamała. Zaskarżyła decyzję prezesa UOKiK do SOKiK. Bezskutecznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu