Polkomtel skarży wyniki aukcji

opublikowano: 11-11-2015, 22:00

Operator sieci Plus złożył wniosek o unieważnienie aukcji częstotliwości LTE. Nie wiadomo, co z tym zrobi nowy rząd.

Sposób zakończenia aukcji częstotliwości LTE kontestowali niemal wszyscy operatorzy telekomunikacyjni (oprócz Orange), ale wniosek o jej unieważnienie w przepisowym terminie złożył tylko jeden. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) poinformował agencję ISBNews, że Polkomtel, operator sieci Plus, chce unieważnienia aukcji, w której telekomy wylicytowały częstotliwości z pasm 800 i 2600 MHz za ponad 9,2 mld zł, przy cenach wywoławczych na poziomie 1,6 mld zł.

Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu, który kontroluje Polkomtel, potwierdzili złożenie wniosku o anulowanie aukcji, choć na razie nie ujawniają jego treści. Jeszcze przed rozstrzygnięciem procedury Polkomtel przedstawiał analizy konstytucjonalistów, którzy na jego zlecenie przekonywali, że sposób zakończenia aukcji, przeforsowany przez ministra cyfryzacji Andrzeja Halickiego, łamie podstawowe zasady państwa prawa.

Przypomnijmy, że minister we wrześniu wydał rozporządzenie, wprowadzające mechanizm zakończenia toczącej się od lutego aukcji po 115. dniu licytacji. Ostatecznie dwa bloki w najcenniejszym paśmie 800 MHz za średnio 1,5 mld zł wylicytowało Orange, jeden za 1,5 mld zł wziął Play, a ponad 2 mld zł za pojedyncze bloki mają zapłacić T-Mobile i spółka NetNet, kojarzona z grupą Zygmunta Solorza-Żaka.

Polkomtel wylicytował cztery bloki w paśmie 2600 MHz, dając za nie łącznie około 160 mln zł. Pieniądze z aukcji jeszcze nie wpłynęły do budżetu — i nie wiadomo, kiedy wpłyną. UKE ma teraz czas na wydanie decyzji rezerwacyjnych.

Magdalena Gaj, szefowa urzędu, mówiła że w wariancie optymistycznym może do tego dojść na przełomie roku. Potem telekomy będą miały dwa tygodnie na przelanie pieniędzy. Nie wiadomo jednak, co z aukcją postanowi zrobić nowy rząd. Anna Streżyńska, która zostanie ministrem cyfryzacji, mocno krytykowała procedurę i sposób rozdysponowania częstotliwości i mówiła, że „należy zrewidować wyniki aukcji LTE”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu