Polkomtel wymyka się karom

opublikowano: 18-03-2018, 22:00

Sąd zdjął z telekomu 6 mln zł kary. W sprawie innej, wysokości 11,6 mln zł, proces będzie powtórzony.

Polkomtel, jako czołowy gracz w branży telekomunikacyjnej, od wielu lat doświadczał surowości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Gdyby sporządzić ranking firm najczęściej i najbardziej karanych przez ten urząd, byłby bardzo wysoko. Oczywiście sankcje finansowe od UOKiK nie oznaczają, że przepisy były przez firmę łamane. Polkomtel odwoływał się od decyzji prezesa urzędu do sądów i jedne sprawy wygrywał, inne przegrywał, a wiele ciągle się toczy. Przykładem trwających procesów sądowych, w których walczy, i to skutecznie, z karami, są sprawy dotyczące decyzji z 2010 r. — łączna kara 11,6 mln zł oraz decyzji z 2014 r. — prawie 6 mln zł).

Pierwsza sprawa trwa już prawie 8 lat. Nie wiadomo, kiedy się zakończy, ponieważ sąd apelacyjny właśnie nakazał sądowi okręgowemu (SOKiK — Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) powtórzenie procesu. Sprawa ma początek w 2010 r., kiedy klienci oraz rzecznicy konsumentów skarżyli, że Polkomtel zmieniając wzorce umów, dostarczał abonentom dokumenty w formie graficznej uniemożliwiającej zapoznanie się z ich treścią. Chodziło o zbyt małą czcionkę, której odczytanie bez użycia lupy miało być wręcz niemożliwe. Za takie praktyki Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, ówczesna prezes UOKiK, nałożyła na telekom 3,6 mln zł kary. 8 mln zł sankcji spadło na firmę za rzekome utrudnianie klientom wypowiadania umów. Łączna kara w tej sprawie wyniosła więc 11,6 mln zł. Polkomtel nie zgadzał się z zarzutami i odwołał się do sądu. Skutecznie. W 2016 r. SOKiK uchylił decyzję prezesa urzędu. Ten następnie odwołał się do sądu apelacyjnego, który kilka dni temu nakazał powtórkę procesu.

Druga sprawa ma początek w 2014 r. Polkomtelowi zarzucono niedostarczanie regulaminów promocji klientom zawierających z telekomem umowy oraz nieprzedstawianie im treści proponowanych zmian warunków umowy określonych w regulaminach promocji. W końcu grudnia 2014 r. Adam Jasser, ówczesny prezes UOKiK, uznał, że firma naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, i nałożył na nią blisko 6 mln zł kary. Polkomtel odwołał się do SOKiK, który kilka dni temu uchylił decyzję prezesa urzędu o karze finansowej. Sprawa zapewne trafi do sądu apelacyjnego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu