Polkowice dały zielone światło KGHM-owi

opublikowano: 26-11-2017, 22:00

Za zgodę gminy na rozbudowę zbiornika, do którego trafiają odpady z produkcji miedzi, KGHM spełni postulaty mieszkańców.

Polkowice, jedna z najbogatszych gmin w Polsce, podpisały właśnie porozumienie, które umożliwi KGHM rozbudowę zbiornika na odpady. Chodzi o tzw. Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”, gdzie trafia szlam, który jest produktem ubocznym przy produkcji miedzi.

— Bez tej inwestycji nie byłoby KGHM. To kluczowe ogniwo w ciągu technologicznym, bez którego produkcja miedzi i innych metali byłaby niemożliwa — powiedział PAP Radosław Domagalski- -Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź. — Uzależniliśmy naszą zgodę od realizacji przez KGHM wielu postulatów. W imieniu mieszkańców zgłosili je sołtysi pięciu wiosek. Zawsze w takich przypadkach wcześniej odbywają się konsultacje — informuje Konrad Kaptur, rzecznik polkowickiego magistratu.

KGHM nie podaje kosztów inwestycji.

— Zapewne trudno je oszacować na tym etapie, bo rozbudowa rozpocznie się dopiero za kilka lat. Może to być jednak jedno z najdroższych przedsięwzięć spółki na terenie Polski — mówi Konrad Kaptur.

Zbiornik, który ma być rozbudowany, znajduje się na terenie wsi Tarnówek, Komorniki, Pieszkowice, Dąbrowa i Żelazny Most w gminie Polkowice, a częściowo także w sąsiedniej gminie Rudna. W porozumieniu (pierwsze zawarto w 2014 r.) KGHM zobowiązał się do współpracy z samorządem w sprawach społecznych i ochrony środowiska. Sfinansuje m.in. kolonie dla dzieci, darmowe badania okolicznych mieszkańców dwa razy w roku, a także przyłącza gazowe w niektórych domach. Sołtysi wynegocjowali też m.in. ułatwienia w zdobyciu pracy w spółce dla mieszkańców, którzy będą się chcieli o nią starać. 70-80 proc. budżetu gminy Polkowice pochodzi z podatków i opłat KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu