Polmos Poznań wart 300 mln zł

Katarzyna Jażwińska
17-07-2001, 00:00

Polmos Poznań wart 300 mln zł

Po kilkumiesięcznych negocjacjach Pernod Ricard przejął 80 proc. akcji Polmosu Poznań, znanego przede wszystkim z produkcji wódki Wyborowa. Kwota transakcji wyniosła 300 mln zł. Tymczasem analitycy spodziewali się, że resort zarobi nawet o 100 mln zł więcej.

Po wielu miesiącach negocjacji doszło wreszcie do sprzedaży Polmosu Poznań. 80-proc. pakiet walorów kupiła firma Santa Lina, w 100 proc. zależna od francuskiego Pernod Ricard. Kwota transakcji była jednak dużo niższa od spodziewanej. Resort skasował od Francuzów 300 mln zł. Tymczasem wcześniej spekulowano, że może to być nawet 400 mln zł.

Ta zmiana to m.in. „zasługa” wyśrubowanego pakietu socjalnego dla 640 pracowników Polmosu Poznań.

Gdyby przeliczyć wartość walorów, które otrzymają bezpłatnie, oraz wartość tzw. bonusu prywatyzacyjnego, to okaże się, że na głowę przypada niebagatelna kwota 200 tys. zł. Innym powodem, dla którego Polmos Poznań został niżej wyceniony, jest prawdopodobnie — nieszczęśliwa z finansowego punktu widzenia — umowa z amerykańskim dystrybutorem Adamba, dotycząca sprzedaży na rynku amerykańskim wódki Luksusowa (marka należy do Polmosu Zielona Góra).

W umowie prywatyzacyjnej zapisano, że Francuzi wydadzą na marketing 50-150 mln zł. Inwestycje będą realizowane z zysków i podwyższenia kapitału. Już w umowie prywatyzacyjnej inwestor obiecał podwyższenie kapitału akcyjnego o prawie 29 mln zł. Przez 3-4 lata nie będzie także wypłaty dywidendy z zysku.

— To pierwsza prywatyzacja w tej branży. Nie wątpię, że udana — mówi Janusz Michalski, prezes Polmosu Poznań.

Wiele wskazuje na to, że prezes poznańskiej spółki przejdzie do jej rady nadzorczej. Nie wiadomo natomiast, czy Agros (należący do Pernod Ricard) oraz Polmos Poznań będą mieć wspólny zarząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jażwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polmos Poznań wart 300 mln zł