Połowa młodych Europejczyków gotowa do pracy za granicą

Eurobarometr
16-05-2011, 12:26

Według najnowszego badania Eurobarometru, 53 % młodych ludzi w Europie chce lub chciałoby pracować w innym kraju europejskim.

Brak gotówki zniechęca jednak wielu z nich do zrobienia pierwszego kroku w tym kierunku, czyli spędzenia części swojej edukacji za granicą. Sondaż wskazuje na duży rozdźwięk między powszechnym dążeniem młodych ludzi do pracy za granicą a rzeczywistą mobilnością pracowników: mniej niż 3 % ludności pracującej w Europie mieszka obecnie poza swoim krajem ojczystym. Badanie, przeprowadzone w ramach strategii Komisji „Mobilna młodzież”, zostaje opublikowane w przededniu Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2011 (w dniach 15 – 21 maja).

„Badanie pokazuje, że młodzi ludzie chcieliby pracować za granicą. To dobra wiadomość dla Europy; niestety napotykają oni zbyt wiele przeszkód. Musimy ułatwić im studiowanie, szkolenie się lub pracowanie za granicą oraz udostępniać informacje na temat wsparcia finansowego dostępnego poprzez programy UE, takie jak „Erasmus", które mogłyby dać im przedsmak mieszkania poza swoim rodzinnym krajem. Dwa największe wyzwania, przed jakimi dziś stoimy, to bezrobocie młodych ludzi oraz niski wzrost gospodarczy: częściowym rozwiązaniem tych problemów byłaby większa mobilność studentów i ludności pracującej”, powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Badania pokazują, że studenci, którzy odbyli część studiów lub szkolenia poza granicami swojego macierzystego kraju, zwiększają swoje szanse na zatrudnienie i częściej pracują za granicą w późniejszym życiu. Pracodawcy cenią sobie zdobyte przez nich umiejętności, takie jak umiejętność mówienia w języku obcym, zdolność do przystosowania się i kompetencje interpersonalne.

Wyniki wskazują, że tylko jeden na siedmiu (14%) młodych Europejczyków był za granicą w celu kształcenia lub szkolenia. Wielu z nich nie może tego zrobić z braku środków finansowych. Spośród osób, które przyznały, że chciały wyjechać za granicę, 33% stwierdziło, że nie było ich na to stać; blisko dwie trzecie (63%) tych, którzy wyjechali, musiało utrzymywać się z prywatnych funduszy lub oszczędności. „Liczby te wskazują, że musimy ulepszyć nasze programy mobilności, które przynoszą niezwykłe korzyści”, dodała komisarz Vassiliou.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eurobarometr

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Połowa młodych Europejczyków gotowa do pracy za granicą