Połowa oprogramowania w Polsce bez licencji

PAP/DI
opublikowano: 28-03-2018, 17:04
aktualizacja: 28-03-2018, 17:05

Według najnowszego badania BSA, dokładnie 48 proc. oprogramowania w Polsce jest wykorzystywane bez ważnej licencji. Zdaniem organizacji, dane te są alarmujące ze względu na ścisły związek nielegalnych narzędzi IT z cyberzagrożeniami.

Według danych BSA średnia korzystania z nielegalnego oprogramowania w Europie wynosi 29 proc., mimo to, nasz obecny wynik  - 48 proc. - to najlepszy rezultat dla Polski od początku badań - w pierwszej edycji ankiety, która przeprowadzona została w 2007 r., wykorzystanie nielegalnego oprogramowania w Polsce określone zostało na poziomie 57 proc.

Jak wskazują wyniki najnowszego badania, szacowana, łączna wartość rynkowa nielegalnego oprogramowania wykorzystywanego w Polsce w 2015 r. wyniosła 447 mln dolarów.

Raport BSA wskazuje, że najwyższy odsetek nielicencjonowanego oprogramowania występuje w regionie Azji i Pacyfiku (61 proc.), potem zaś - w Europie Środkowo-Wschodniej (58 proc.). Na trzecim miejscu plasuje się Bliski Wschód i Afryka (57 proc.). Ameryka Północna pozostaje regionem o najniższym wskaźniku (17 proc.).

Firma badawcza IDC, współpracująca z organizacją BSA przy raporcie z badania, ocenia że na zmianę wysokości polskiego wskaźnika mają wpływ trendy takie, jak płaski pod względem cenowym rynek komputerów osobistych, dość długi okres użytkowania zakupionego urządzenia, jak i spadek zainteresowania komputerami niemarkowymi, które często wyposażone są w oprogramowanie wątpliwego pochodzenia. Znaczenie ma również rosnąca popularność licencjonowanego, legalnego oprogramowania wśród firm.

Prezydent i dyrektor generalna BSA, Victoria A. Espinel, zaznacza że "bardzo ważnym jest, aby firmy miały świadomość, z jakiego oprogramowania korzystają. Tymczasem, wielu dyrektorów i menedżerów odpowiedzialnych za środowisko IT w swoich organizacjach nie wie, jakie oprogramowanie zainstalowane jest w ich systemach i czy jest ono legalne".

Według raportu, 39 proc. oprogramowania zainstalowanego w 2015 r. na komputerach na całym świecie nie było prawidłowo licencjonowane. BSA zauważa również, że nawet w branżach takich, jak bankowość, ubezpieczenia czy obrót papierami wartościowymi, odsetek użycia nielegalnego oprogramowania jest "zadziwiająco wysoki" i wynosi aż 25 proc.

BSA podaje, że dyrektorzy odpowiedzialni za środowiska IT w swoich organizacjach oceniają, iż 15 proc. pracowników instaluje oprogramowanie w firmowej sieci bez ich wiedzy. 26 proc. pracowników natomiast przyznaje, że instaluje w firmowej sieci nieautoryzowane oprogramowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu