Połowa pracowników marzy o stabilizacji

Dorota Czerwińska
opublikowano: 14-01-2011, 00:00

Jakich pracodawców cenią ludzie, w jakich firmach chcieliby znaleźć posadę?

Jakich pracodawców cenią ludzie, w jakich firmach chcieliby znaleźć posadę?

Przeciętny polski pracownik marzy przede wszystkim o bezpieczeństwie i stabilności pracy. Stara się być ekspertem, ale nie chce rezygnować z życia osobistego dla zawodowego.

Ankietowani przez firmę Universum pracownicy odpowiadali na pytania dotyczące ich wyobrażenia o idealnym pracodawcy.

Wyniki badania wskazują, że dla pracowników najważniejsza jest stabilizacja. Do takiej zmiany preferencji skłonił ich m.in. ostatni kryzys. To on spowodował, że bardziej cenimy to, co mamy i mniej chętnie porzucamy dotychczasowego pracodawcę. Na stabilność pracy szczególny nacisk kładą mieszkańcy Katowic. Ta pewność zatrudnienia mniej ważna jest dla warszawiaków. Pracownicy dążą również do tego, aby być ekspertami w swojej dziedzinie. Zdają sobie sprawę, że fachowcom na rynku pracy jest łatwiej. Na trzecim miejscu w pracowniczej hierarchii wartości jest równowaga między życiem zawodowym i domem. Marzą o niej zwłaszcza zmęczeni dużym tempem życia mieszkańcy stolicy. Najmniej pracowników uszczęśliwiłoby poczucie, że ich praca służy wyższym celom, a także robienie międzynarodowej kariery.

Marzymy o pracy w przedsiębiorstwie silnym finansowo, które osiąga sukcesy rynkowe, a praca w nim wiąże się z prestiżem. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna dla poznaniaków, którzy również cenią szybko rosnące, dynamiczne firmy. Z kolei bez inspirującej wyższej kadry zarządzającej źle się pracuje warszawiakom i gdańszczanom.

Najmniejsze znaczenie ma dla zatrudnionych to, czy ich firma podejmuje działania odpowiedzialnego biznesu, wprowadza innowacyjne produkty i usługi czy też przestrzega standardów etycznych.

W kategorii "ludzie i kultura firmy" za najistotniejszą respondenci uznali możliwość pogodzenia kariery zawodowej z życiem osobistym, której brak jest częstą przyczyną frustracji. Ponadto, Polacy chcą pracować w kreatywnym i dynamicznym otoczeniu i oczekują, że szefowie będą pomagali im w rozwoju.

Gdy firma Universum zapytała o wynagrodzenia i możliwości rozwoju, okazało się, że pracownicy chętnie wiążą się z przedsiębiorstwami, w których mają perspektywy wysokich dochodów w przyszłości. Co ciekawe, o ile jest to najbardziej ważne dla mieszkańców Katowic, to warszawiaków już nie kuszą dobre perspektywy, bo oni stawiają na wysoką pensję tu i teraz. Premiami i różnorodnością benefitów pracodawcy mogą za to przekonać pracowników z Krakowa, a szybkim awansem — mieszkańców Śląska.

A kto lubi firmę, w której pracuje? Najbardziej zadowolona z obecnego pracodawcy jest kadra zarządzająca, a także project menedżerowie i informatycy. Najmniej — osoby obsługujące klientów oraz handlowcy. Być może wynika to z tego, że na zadowolenie z firmy, w której pracujemy, wpływa to czym się w niej zajmujemy, a kontakt z klientem nie należy do wdzięcznych zadań. Najwięcej zadowolonych ze swojego pracodawcy jest w Warszawie i we Wrocławiu. Z kolei Gdańsk w badaniu pokazuje się jako miasto ludzi przedsiębiorczych, innowacyjnych, którzy marzą o niezależności w pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu