Polsat ma więcej czasu na długi

opublikowano: 04-03-2018, 22:00

Grupa Zygmunta Solorza-Żaka może spłacić kredyty na ponad 12 mld zł dwa lata później, niż miała to zrobić pierwotnie. Może się też bardziej zadłużyć.

To był największy kredyt korporacyjny w polskiej walucie w historii. Jesienią 2015 r. Cyfrowy Polsat zawarł z konsorcjum ponad dwudziestu krajowych i zagranicznych instytucji finansowych umowy, dotyczące kredytu terminowego w wysokości 11,5 mld zł i kredytu rewolwingowego w wysokości do 1 mld zł. Zastąpił nimi starsze i wyżej oprocentowane zadłużenie, zaciągnięte na przejęcie Polkomtelu, operatora sieci Plus, którego jedna trzecia była w dodatku denominowana w obcych walutach.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Spółka szacowała wtedy oszczędności odsetkowe na 380 mln zł rocznie. Teraz umowy kredytowe z 2015 r. zostały renegocjowane, a ich warunki jeszcze się poprawiły. Początkowo Cyfrowy Polsat miał spłacić długi do 21 września 2020 r. Teraz, na mocy nowej umowy, będzie miał na to dwa lata więcej. W latach 2019-21 r. co roku będzie spłacać nieco ponad 1 mld zł. W 2022 r. do spłaty będzie 6,63 mld zł. Zmiana terminu spłaty kredytu to nie wszystko. Cyfrowy Polsat wynegocjował też wyraźne podniesienie poziomu zadłużenia, poniżej którego może zażądać zwolnienia zabezpieczeń, ustanowionych na rzecz banków, obejmujących m.in. zastawy rejestrowe na znakach towarowych i udziałach w spółkach zależnych. Do tej pory poziom ten wynosił 1,75-krotność wyniku EBITDA. Teraz będzie to 3-krotność. Tymczasem na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku wskaźnik długu netto do EBITDA Cyfrowego Polsatu wynosił 2,83 (bez uwzględnienia płatności za akcje Netii, do których doszło później). Cyfrowy Polsat podkreśla jednak, że jego celem jest utrzymanie wskaźnika długu netto do EBITDA poniżej poziomu 1,75. „Cel ten jest sukcesywnie realizowany od momentu przejęcia kontroli nad grupą Polkomtel w drugim kwartale 2014 roku, kiedy łączne skonsolidowane zadłużenie brutto grupy Cyfrowego Polsatu wynosiło ok. 14,3 mld zł, do obecnego poziomu wynoszącego na koniec trzeciego kwartału 2017 roku 11,4 mld zł” — głosi komunikat spółki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polsat ma więcej czasu na długi