Polsat podzieli się zyskiem

Grupa Solorza-Żaka zmniejsza zadłużenie i poprawia wyniki. Po kilkuletniej przerwie można spodziewać się dywidendy.

Są rzeczy, które w Polsacie nie zmieniają się nigdy — np. gwoździe programu w ramówce świątecznej. — „Kevin” będzie w Polsacie 24 grudnia — mówi Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu. Zmienia się jednak — i to zdecydowanie — polityka dywidendowa spółki, która ostatnio podzieliła się zyskiem z akcjonariuszamiw 2014 r., a wcześniej — w 2009 r.

Zobacz więcej

Powrót: Spółka, kierowana przez Tobiasa Solorza, wróciła do wypłacania dywidendy. Marek Wiśniewski

— Jeśli proporcja naszego długu netto do wyniku EBITDA utrzyma się poniżej poziomu 3,2x, który jest barierą ze względu na umowy kredytowe, to zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 200-400 mln zł — mówi Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu. Po trzecim kwartale zadłużenie jest nieco poniżej tego poziomu. Długoterminowo Cyfrowy Polsat, który ma do spłacenia wielomiliardowy kredyt, zaciągnięty na zakup Polkomtelu (operatora sieci Plus), chce w ciągu kilku lat zmniejszyć zadłużenie do poziomu 1,75 zysku EBITDA. Wtedy na dywidendę ma pójść 50-100 proc. zysku. — Zadłużenie Cyfrowego Polsatu już jest poniżej progu 3,2x EBITDA i stopniowo spada, można więc oczekiwać wypłaty dywidendy za 2016 r. To zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Wcześniej zakładałem, że dywidenda wyniesie 0,5 zł na akcję, czyli około 320 mln zł, co mieści się w zaproponowanym przez zarząd przedziale. Możliwe, że kolejna dywidenda będzie wyższa, bo do 2018 r. spółka powinna zejść z zadłużeniem poniżej poziomu 2,5x. Kolejne zwiększenie stopy dywidendy to już bardziej odległa perspektywa — mówi Dominik Niszcz, analityk DM Raiffeisen.

W trzecim kwartale przychody grupy nieco spadły rok do roku, głównie ze względu na mniejsze wpływy z usług głosowych. Wyniki podciągnęła jednak telewizja. — Tak główny kanał, jak też kanały tematyczne wypadają najlepiej w rankingach oglądalności. W konsekwencji jesteśmy liderem, jeśli chodzi o rynek reklamy telewizyjnej, i odbieramy udziały konkurencji — mówi Maciej Stec. Na poziomie EBITDA Cyfrowy Polsat zarobił w trzecim kwartale 957 mln zł, czyli 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 270 mln zł. — Wyniki Cyfrowego Polsatu są mocne. Między innymi pod wpływem piłkarskich mistrzostw Europy zwiększającego sprzedaż usług i reklam — co częściowo księgowane było w trzecim kwartale — wynik EBITDA był lepszy od oczekiwanego i można prognozować, że pozytywny trend się utrzyma — mówi Dominik Niszcz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polsat podzieli się zyskiem