Polsat przemeblował akcjonariat i kredyty

opublikowano: 13-06-2018, 22:00

Kurs Cyfrowego Polsatu zanurkował po wystawieniu na sprzedaż pakietu akcji Heronima Ruty. Tymczasem Netia przystąpiła do umów kredytowych spółki.

Jeden z najbogatszych inwestorów na warszawskiej giełdzie postanowił zamienić akcje na gotówkę, co wywołało mocny spadek notowań Cyfrowego Polsatu. We wtorek po sesji zarejestrowana na Cyprze spółka Sensor Overseas, kontrolowana przez Heronima Rutę, wystawiła na sprzedaż 4,4 proc.akcji medialno-telekomunikacyjnej grupy, którą kontroluje Zygmunt Solorz.

Zobacz więcej

Fot. Radosław Nawrocki - FORUM

„Oferta została skierowana do wybranych, uprawnionych inwestorów instytucjonalnych” — podano w komunikacie.

Cena w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu, prowadzonym przez Goldman Sachs i Trigon, została ustalona na 22,7 zł. To 7,35 proc. mniej, niż wynosił kurs na zamknięciu we wtorek. Podczas środowej sesji kurs spadł do tego poziomu . To najmocniejszy spadek notowań spółki w trakcie jednej sesji od grudnia 2015 r. Obroty były wysokie — przekroczyły 100 mln zł.

Na sprzedaż wystawiono 28,18 mln akcji, stanowiących 4,4 proc. kapitału spółki i dających 3,44 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Przy cenie na poziomie 22,7 zł wartość tego pakietu to 634 mln zł. To nie wszystkie akcje, które są w posiadaniu Heronima Ruty — wieloletni współpracownik Zygmunta Solorza ma jeszcze około 0,9 proc. kapitału Cyfrowego Polsatu i zobowiązał się do niesprzedawania tego pakietu przez co najmniej 90 dni.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Heronim Ruta zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu. Zaangażowanie w akcjonariacieograniczał od pewnego czasu. Jeszcze pod koniec 2017 r. był w posiadaniu ok. 8,6 proc. akcji spółki, a wycena tego pakietu na poziomie 1,3 mld zł dawała mu 17. miejsce na liście największych inwestorów indywidualnych na GPW, której liderem od lat jest Zygmunt Solorz. W styczniu tego roku Heronim Ruta sprzedał jednak cypryjskiej spółce Reddev, powiązanej z Zygmuntem Solorzem, 3,3-procentowy pakiet, dający 5,14 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Środowy spadek notowań Cyfrowego Polsatu oznacza, że wartość 57-procentowego pakietu, który jest w posiadaniuZygmunta Solorza, zmniejszyła się o 640 mln zł, do 8,3 mld zł. To mniej więcej tyle, ile Cyfrowy Polsat i spółka Karswell, kontrolowana przez miliardera, zapłaciły w grudniu Zbigniewowi Jakubasowi za 31-procentowy pakiet akcji Netii — i tyle, ile w zakończonym w maju wezwaniu zapłacono za 33 proc. akcji stacjonarnego operatora.

Tymczasem Netia zaczęła zacieśniać formalne związki z grupą Zygmunta Solorza. W środę poinformowała, że do 22 sierpnia spłaci dotychczasowe zadłużenie w wysokości 200 mln zł, rozwiązała również podpisaną w listopadzie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym wartą 50 mln EUR umowę o finansowanie. Jednocześnie przystąpiła do umów kredytowych Cyfrowego Polsatu, którego dług — zaciągnięty głównie na przejęcie Polkomtela, operatora sieci Plus — przekracza 12 mld zł.

„Przystąpienie do umowy kredytów Cyfrowego Polsatu będzie związane z zaciągnięciem przez spółkę zobowiązania do kwoty maksymalnej nieprzekraczającej 1 mld zł na cele związane z działalnością spółki i realizowanymi przez nią projektami” — podała Netia w komunikacie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy