Polsce będzie trudno obronić mentole

opublikowano: 27-12-2015, 22:00

Polska argumentacja przeciw zakazowi papierosów mentolowych jest chybiona — uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE

Palacze papierosów mentolowych mogą spodziewać się raka i chorób serca, ale nie powinni się spodziewać tego, że po 2020 r. będą mogli legalnie kupić ulubione używki. Przyjęta w ubiegłym roku unijna dyrektywa tytoniowa przewiduje, że w ciągu kilku lat na terenie całej wspólnoty europejskiej wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Teraz przepisów dyrektywy bronią unijny prawnicy. W obronie mentoli w ubiegłym roku stanął polski rząd, który zaskarżył kilka przepisów dyrektywy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Argumentowano, że „papierosy mentolowe są obecne na polskim rynku od 1953 r. i powinny być traktowane jako wyroby tradycyjne”.

W Polsce stanowią aż 20 proc. rynku tytoniowego, podczas gdy unijna średnia to 5 proc. Tuż przed świętami w sprawie polskiej skargi oficjalnie wypowiedziała się Juliane Kokott, niemiecka prawniczka, członkini Trybunału Sprawiedliwości UE i jednocześnie jedna z jedenaściorga rzeczników generalnych przy trybunale. Do jej zadań należy m.in. wydawanie opinii na temat skarg spływających np. od państw członkowskich. Opinie te nie są wiążące dla trybunału, ale zazwyczaj podziela on argumentację rzeczników generalnych. W sprawie mentoli niemiecka rzeczniczka generalna jest bezlitosna.

„Zdaniem rzeczniczki generalnej Juliane Kokott nowa dyrektywa tytoniowa została przyjęta prawidłowo. (…)Żaden z argumentów przywołanych przez Polskę — i wspartych przez Rumunię — przeciw zakazowi sprzedaży papierosów mentolowych nie jest zasadny. W efekcie polska skarga musi zostać oddalona” — głosi komunikat Trybunału Sprawiedliwości UE.

Unia chce zakazać mentoli, bo uważa, że ich smak zachęca niepalących do nałogu (statystycznie częściej sięgają po nie kobiety i młodzież), a także utrudnia porzucenie palenia tym, którzy chcieliby z nim zerwać. Opiera się przy tym na stanowisku Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która od dawna postuluje wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów smakowych. Jeszcze na etapie prac nad dyrektywą tytoniową postulowano także wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów cienkich (tzw. slimów), ale nie zgodzili się na to europosłowie. Mentoli, poza polskim rządem, mocno broniły koncerny tytoniowe, a także polscy plantatorzy i przetwórcy tytoniu oraz organizacje pracodawców.

Wszyscy argumentowali,że wprowadzenie zakazu nie przysłuży się zdrowiu publicznemu, tylko rozwojowi szarej strefy, a mentole i tak będą napływać na rynek czy to z nielegalnych fabryczek, czy z wielkich zakładów tytoniowych za wschodnią granicą. Stanowisko rzeczniczki generalnej w sprawie mentoli to nie koniec złych wieści dla branży tytoniowej.

Juliane Kokott nie podzieliła również argumentacji koncernów, które sprzeciwiały się przepisom dotyczącym większych niż dotychczas ostrzeżeń obrazkowych na paczkach, a także tzw. plain packaging, czyli jednolitym paczkom, pozbawionym logo producenta. Dostało się również e-papierosom.

Przedstawicielka Trybunału Sprawiedliwości UE uważa, że europarlament nie przekroczył swoich uprawnień, wprowadzając przepisy, na mocy których m.in. określona zostanie maksymalna zawartość nikotyny w liquidach, a producentom zakaże się reklamy i sponsoringu.

„E-papierosy są względnie nowym i słabo zidentyfikowanym produktem. Nie ma nic nielogicznego w przyjęciu podczas przygotowania przepisów, że mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i — zwłaszcza w przypadku najmłodszych — stanowić impuls do uzależnienia się od nikotyny. Dlatego wprowadzenie spójnych przepisów w ich sprawie na terenie całej unii jest uzasadnione” — uważa Juliane Kokott. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polsce będzie trudno obronić mentole