Polsce potrzebna jest duża ilość uprawnień do emisji CO2

(Tadeusz Stasiuk)
17-11-2006, 12:13

Polsce potrzebna jest duża ilość uprawnień do emisji CO2, ponieważ nasza gospodarka będzie się intensywnie rozwijać.

Według kierownika Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE) Pawła Sałka, Polsce potrzebna jest duża ilość uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach europejskiego systemu, ponieważ nasza gospodarka będzie się intensywnie rozwijać.

Sałek jest członkiem polskiej delegacji na międzynarodowej konferencji klimatycznej w Nairobi (Kenia).

Polska jest pełnoprawnym członkiem europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych od lipca br. Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji prowadzi elektroniczny rejestr uprawnień do emisji dwutlenku węgla, który umożliwi handel tymi uprawnieniami.

"Uprawnienia, o które wnioskujemy do Komisji Europejskiej, są potrzebne do tego, aby Polska mogła skonsumować w odpowiedni sposób środki pomocowe z UE. Nie może dojść do tego, że z powodu braku uprawnień do emisji zamykane będą fabryki i hamowany będzie rozwój gospodarczy" - powiedział Sałek.

Zgodnie z I Krajowym Planem Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2 (KPRU I) na lata 2005-2007, limit emisji dwutlenku węgla wynosi 717,3 mln ton. Zakłady które mają przyznane limity, jeśli ich nie wykorzystają, będą mogły sprzedać nadwyżki w Polsce lub za granicą.

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o przydzielenie w KPRU II na lata 2008-2012 większych ilości uprawnień do emisji. KPRU II zakłada, że w latach 2008-2012 firmy objęte systemem otrzymają łącznie 1 mld 398,4 mln ton uprawnień do emisji.

KE nie chce zgodzić się na te dodatkowe limity, ale - jak twierdzi minister środowiska Jan Szyszko - negocjacje nadal trwają i nie można już teraz przesądzać, jakie ostatecznie będziemy mieli uprawniania do emisji CO2.

Sałek wyjaśnił, że handel emisjami to mechanizm ekonomiczny, który ma motywować przedsiębiorstwa do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez przechodzenie na czyste technologie prośrodowiskowe.

Podkreślił, że uczestnicy konferencji w Nairobi wielokrotnie rozmawiali o handlu emisjami, ale "ze względu na szerokość reprezentacji różnych krajów ze wszystkich kontynentów jest to jeden z tematów, ale nie temat wiodący".

W konferencji uczestniczą również przedstawiciele biznesu. Jak powiedział Sałek, ich obecność jest bardzo ważna, ponieważ kwestie zmiany klimatu wpływają na sprawy gospodarcze. "Odbyło się wiele spotkań grup roboczych, które zajmują się różną tematyką. Przedstawiciele polskiej delegacji uczestniczą w spotkaniach m.in. grup prawnych" - wyjaśnił.

"Kontakt pomiędzy tymi, którzy od strony politycznej czy organizacyjnej decydują o sprawach związanych z ograniczaniem efektu cieplarnianego, a tymi, którzy ten efekt powodują poprzez emisję gazów, jest bardzo ważny" - dodał.

Poinformował także, że w Nairobi KASHUE zaprezentowało osiągnięcia Polski we wdrażaniu systemu handlu emisjami, a także dokonania sektora energetycznego w tej kwestii. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polsce potrzebna jest duża ilość uprawnień do emisji CO2