Polscy eksporterzy zadowoleni

opublikowano: 09-12-2015, 22:00

Nastrój polskich firm handlujących z zagranicą znacznie się poprawił. Na świecie eksporterzy są mniej optymistyczni.

Polscy eksporterzy i importerzy są w lepszych nastrojach — wynika z badania „Trade Confidence Survey”, przeprowadzonego przez firmę badawczą TNS na zlecenie banku HSBC. Kalkulowany na bazie wyników tego badania wskaźnik nastrojów wśród krajowych firm zaangażowanych w międzynarodową wymianę handlową w drugiej połowie tego roku wzrósł do 116 pkt., w porównaniu ze 110 punktami odnotowanymi w pierwszej połowie roku. W efekcie Polska znalazła się w połowie zestawienia dla krajóweuropejskich uwzględnionych w badaniu. Nasze rodzime firmy są w lepszych nastrojach niż ich tureckie (85 pkt.), czeskie (109 pkt.), czy irlandzkie odpowiedniki (110 pkt.), ale w słabszych niż Francuzi (119 pkt.), Niemcy (120 pkt.) czy Brytyjczycy (120 pkt.). Tym samym poprawiające się nastroje idą w parze z lepszą kondycją gospodarek Unii Europejskiej. Natomiast generalnie niestabilne warunki geopolityczne na świecie wpływają na spadek optymizmu eksporterów i importerów.

— Globalnie ich nastroje się pogorszyły — wskaźnik spadł ze 124 pkt. do 120 pkt. — mówi Piotr Winnicki, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu i Faktoringu w HSBC Bank Polska.

Na świecie w najlepszych nastrojach są eksporterzy i importerzyz Bangladeszu (131 pkt.), a w najsłabszych — z Turcji (85 pkt.). Natomiast polscy przedsiębiorcy handlujący z zagranicą lepiej oceniają także ryzyko handlu międzynarodowego. Znacząco mniej podmiotów spodziewa się wzrostu ryzyka związanego z dostawami (46 proc. obecnie w porównaniu z 90 proc. pół roku temu). Mniej firm oczekuje też zagrożeń związanych z brakiem zapłaty ze strony odbiorców (41 proc. wobec 68 proc. w poprzedniej edycji badania). Nadal jednak ryzyko braku zapłaty ze strony odbiorców oraz ryzyko niedotrzymania warunków umowy przez dostawców to dwa obszary związane z zarządzaniem finansami firmy aktywnej na rynku międzynarodowym budzące największe obawy polskich uczestników badania.

Trzecim jest zmienność kursów walut. „Trade Confidence Survey” to cykliczne badanie przeprowadzane co pół roku wśród eksporterów i importerów ze wszystkich kontynentów.

 

46 proc. Tylu polskich eksporterów i importerów spodziewa się wzrostu ryzyka związanego z dostawami. Pół roku temu odsetek ten wynosił 90 proc...

41 proc. ...a tylu obawia się braku zapłaty. Pół roku temu było ich 68 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu