Polscy rekordziści programu Horyzont 2020

opublikowano: 16-05-2017, 22:00

Od trzech lat realizowany jest unijny program wspierający badania i rozwój innowacji. Jak radzą sobie w nim krajowi beneficjenci?

Unijny program Horyzont 2020 promuje i finansuje projekty związane z dziedziną B+R. Jego celem jest rozwój innowacji i ułatwienie przedsiębiorcom wyjścia z produktem na zagraniczne rynki. — Jesteśmy na półmetku procesu, w którym do zainwestowania w całej Wspólnocie jest niemal 80 mln EUR. Przed nami jeszcze ponad 3,5 roku trwania programu — zaznacza Katarzyna Walczyk-Matuszyk, wicedyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Spośród dużych polskich firm najwięcej na dotacjach skorzystała spółka Selena Labs — pozyskała ponad 4 mln EUR. Druga w kolejności jest Crist Offshore (ponad 2,4 mln EUR), a dalej KGHM Polska Miedź (1,2 mln EUR). Wśród największych beneficjentów programu są również Mostostal Warszawa (ponad 1,2 mln EUR) oraz Astri Polska (ok. 950 tys. EUR). W ramach Horyzontu 2020 o dotacje mogą się ubiegać również małe i średnie przedsiębiorstwa. Wśród polskich firm najbardziej aktywny okazał się FundingBox (ponad 7 mln EUR). — Poprzez naszą platformę prowadzimy dystrybucję tzw. funduszy kaskadowych.

Fundusze, które dystrybuujemy, pochodzą głównie z programu Horyzont 2020, ale także z funduszy strukturalnych, np. w ramach pilotażu ScaleUP. Obecnie FundingBox bierze udział w sześciu projektach z Horyzontu 2020, z czego w trzech jest liderem — zaznacza Anna Dymowska z FundingBoksu. W kategorii małych i średnich firm w programie dobrze poradziły sobie również Synektik (ok. 3,6 mln EUR), ITTI (ponad 2,2 mln EUR), Vigo System (ok. 2,2 mln EUR), Metrosoft Polska (ok. 1,8 mln EUR). Jeśli chodzi o nowości w programie Horyzont 2020 — od 2018 r. prowadzone będą konkursy z główną rolą przemysłu, a aplikować do nich będą mogły wspólnie duże i małe przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu