Polska B coraz bliżej Polski A

13-09-2017, 22:00

Spadające bezrobocie sprawia, że dysproporcje gospodarcze w różnych regionach kraju zanikają.

Obecnie najpewniej na rynku pracy czują się mieszkańcy południowo-zachodniej Polski. Tam zaledwie 6 proc. osób obawia się utraty zatrudnienia. Najbardziej zaniepokojeni są natomiast mieszkańcy wschodniej części kraju (15,6 proc.) i centrum (14,2 proc.) — wynika z najnowszego „Regionalnego Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Work Service.

— Gdybyśmy wzięli pod uwagę tylko obawy o zatrudnienie, to regiony wschodnie nadal odstają od reszty kraju. Jednak gdy przeanalizujemy presję płacową, to okazuje się, że w tej części kraju jest ona naprawdę wysoka. Aż 55,2 proc. pracowników oczekuje tam w najbliższym czasie podwyżki.

Wyższy wynik jest tylko w trzech województwach — zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Równocześnie ponad połowa osób we wschodniej Polsce uważa, że nową pracę znajdzie w miesiąc — i jest to wynik znacznie lepszy niż w zachodniej części kraju. To pokazuje, że poprawa koniunktury na rynku pracy dotyczy coraz większych obszarów kraju, a dotychczasowe różnice regionalne stają się coraz mniejsze i nie są już tak jednoznaczne, jak jeszcze 2-3 lata temu — mówi Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

Najwięcej miejsc pracy w najbliższych miesiącach będzie powstawało w Polsce południowej — w województwach małopolskim i śląskim już ponad połowa firm ma w planach zatrudnianie nowych pracowników. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Na mapie kraju coraz wyraźniej widać regiony, w których notowane są problemy rekrutacyjne. Największe trudności z pozyskaniem pracowników występują na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, do czego przyznaje się ponad 70 proc. zatrudniających.

— Rosnące wyzwania rekrutacyjne po stronie pracodawców zaczynają przekładać się na większą skłonność do podwyżek. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy spojrzymy na dwie przeciwległe części Polski — północ i południe. W tych regionach ponad połowa firm miała w ostatnim czasie problemy ze znalezieniem kandydatów i tam przedsiębiorcy najczęściej deklarują podniesienie poziomów wynagrodzeń — chodzi o odpowiednio 17 proc. i 13 proc. badanych — komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska B coraz bliżej Polski A