POLSKA BRANŻA IT: RACZEJ TRZYMAJ

Piotr Burza, Artur Sulejewski
opublikowano: 18-05-1999, 00:00

POLSKA BRANŻA IT: RACZEJ TRZYMAJ

Analitycy West LB Panmure: trzymaj ComputerLand i Softbank, sprzedawaj Prokom

UWAŻAJ NA TĘ TRÓJKĘ: Tak widzą pozytywne i negatywne strony polskich spółek informatycznych analitycy londyńskiego West LB Panmure. fot. ARC

Zdaniem analityków West LB Panmure, Polska dysponuje największym w Europie Wschodniej rynkiem informatycznym. Szacują oni jego wartość na 1,85 mld dolarów. Mimo to ocena wybranych spółek informatycznych z GPW nie tchnie optymizmem, z jakim o sektorze wyrażają się rodzimi analitycy.

Polskie wydatki na usługi informatyczne są znacznie skromniejsze niż w porównywanych krajach (o 33 proc. mniejsze niż na Węgrzech i aż o 65 proc. niższe niż w Czechach). Na niekorzyść wypada też udział naszego sektora informatycznego w PKB. Dla naszego kraju wynosi on 1,4 proc., podczas gdy w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech przekracza 2 proc.

Trzej liderzy

Zdaniem londyńskich analityków, gwarancją rozwoju polskiej branży informatycznej ma być większy niż w krajach Unii Europejskiej przyrost PKB w średnim terminie.

W opinii West LB Panmure, trzy spółki giełdowe, notowane na GPW (ComputerLand, Prokom i Softbank) należą do liderów polskiego rynku informatycznego. Jednak ich zdaniem, żadna z wymienionych firm nie ma dziś wystarczająco dużego potencjału, który skłaniałby West LG Panmure do wydania rekomendacji kupna akcji. W ocenie londyńskich specjalistów Prokom jest przewartościowany, natomiast rekomendacja dla ComputerLandu i Softbanku są neutralne.

Prokom — sprzedaj

Arkadiusz Jastrzębski, analityk West LB Panmure, twierdzi, że na obecnym poziomie cenowym (około 135 zł) akcje spółki należy sprzedać. W jego ocenie, mimo niewątpliwie znaczącego rozwoju firmy, oczekiwania rynku na kontynuowanie tego procesu są zbyt optymistyczne. Za cenę oddającą realną wartość akcji spółki uznał 100 zł. Dlatego też uważa papiery Prokomu za przewartościowane. Nie ma większych szans ani możliwości, by Prokomowi udało się w najbliższej przyszłości pozyskać kontrakt, odpowiadający rangą i wartością umowie o komputeryzacji ZUS.

ComputerLand — trzymaj

Analitycy uważają, że spodziewany wzrost zysków i dalszy rozwój firmy jest już uwzględniony w cenie akcji. Dodatkowo podkreślają, że nie są podejmowane odpowiednie kroki mające na celu usunięcie słabości firmy, za jaką uznali brak planów strategicznych. 65 zł za walor to właściwa cena.

Softbank — trzymaj

Londyńscy specjaliści twierdzą, że obecna cena akcji właściwie odzwierciedla profil ryzyka/zysku firmy. Przesłanki fundamentalne dla Softbanku wyglądają pozytywnie, ale spółka musi przezwyciężyć trudności w pozyskaniu nowych — zyskownych kontraktów. Rekomendowana cena, jaką mogą uzyskać akcje firmy określona została na poziomie 140 zł.

Pytania i odpowiedzi

ComputerLand jest oceniany z 20- -30 proc. dyskontem w relacji do krajowych konkurentów (w oparciu o perspektywiczne zyski firmy). Dyskonto to może wskazywać, że akcje ComuperLandu są niedowartościowane. Analitycy West LB Panmure uważają jednak, że spółka powinna być wyceniona z dyskontem w porównaniu do Softbanku ze względu na szerszą strategię tej drugiej spółki. Rozważając relacje między ComputerLandem a Prokomem, zdaniem specjalistów, różnica w wycenie między tymi firmami powinna się zmniejszać. Lecz stanie się to raczej przez spadek ceny akcji Prokomu niż przez wzrost wartości papierów ComputerLandu. Dlatego też West LB Panmure uważa, że obecna cena oddaje właściwą wartość firmy i przyznali jej rekomendację: trzymaj.

Softbank posiada około 50 proc. potencjał wzrostowy. Jednak w związku z prognozowanymi trudnościami w utrzymaniu obecnego poziomu zysków, analitycy są zdania, że wzrost wartości spółki może być limitowany do 10-15 proc., a właściwa cena akcji powinna wynosić około 140 zł. Z tego powodu rekomendacja, podobnie jak w przypadku ComputerLandu brzmi: trzymaj. Z kolei Prokom z uwagi na prognozowany spadek dynamiki wzrostu uznawany jest za przewartościowany o około 25 proc. Cena właściwie oddająca realną wartość rynkową to 100 zł. W związku z tym analitycy przyznali tym papierom rekomendację — sprzedaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza, Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / POLSKA BRANŻA IT: RACZEJ TRZYMAJ