Czytasz dzięki

Polska chmura szybko rośnie

Już co czwarta duża polska firma trzyma swoje dane w informatycznej chmurze – wynika z raportu firmy badawczej PMR.

Segment cloud computing należy do najszybciej rozwijających się obszarów rynku IT nad Wisłą. Jak wynika z raportu firmy badawczej PMR, w tym roku urośnie o 34 proc. To oznacza, że zostanie utrzymana dynamika z poprzednich lat, w których rynek usług w chmurze rósł w tempie przekraczających 30 proc. rocznie. 

- Nie ma powodów, by zakładać, że rynek usług cloud computing w Polsce wyraźnie zwolni. Dynamika będzie nieznacznie spadać, ale nawet w perspektywie pięciu lat wzrosty w skali roku pozostaną powyżej 20 proc. Oznacza to, że chmura to jeden z motorów napędowych krajowego rynku IT i zdecydowanie obszar, w którym dostawcy powinni szukać możliwości rozwoju – ocenia Paweł Olszynka, analityk PMR.

Mimo, że o technologii chmury i usługach z nią związanych jest głośno już od kilku lat to nadal większość polskich firm nie korzysta z tego rozwiązania. Jak wynika z badań PMR, zaledwie 25 proc. dużych przedsiębiorstw nad Wisłą trzyma dane chmurze lub korzysta z usług, które są dostarczane z jej pośrednictwem.

Dodatkowo wydatki na chmurę są w Polsce o połowę niższe niż na świecie. Wydatki na usługi świadczone w publicznej chmurze stanowi obecnie 1,5 proc. polskiego rynku IT wobec ponad 3 proc. w skali całego świata. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że wielkość rodzimego rynek IT wynosi ok. 41 mld zł, to rynek publicznej chmury nad Wisłą będzie wart ponad 600 mln zł rocznie. 

Paweł Olszynka uważa, że coraz większe znaczenie na polskim rynku będzie miała chmura publicznej, w której dane są przechowywane na zewnątrz firmy. 

- Na korzyść rozwiązań chmury publicznej działa przede wszystkim potencjalna liczba odbiorców, w tym popularyzacja rozwiązań wśród małych i średnich firm. W przypadku chmury prywatnej natomiast czynnikiem o podobnym kierunku oddziaływania jest wielkość kontraktów, które zwykle mają zupełnie inny charakter i skalę niż w przypadku rozwiązań chmury publicznej – mówi analityk. 

Według niego, duże firmy zaadoptują rozwiązania chmurowe częściowo, wpasowując je w obecną infrastrukturę i wykorzystując model hybrydowy. Dlatego też kluczowe dla dostawców usług w chmurze będzie ukierunkowanie się na segment MSP, a nawet zejście na poziom mikrofirm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane