Biznes sięga po technologie chmurowe

opublikowano: 19-07-2016, 11:52

Już co trzecia duża firma w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. Na popularności zyskują zwłaszcza usługi chmury prywatnej.

Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie Intela, w Polsce 36 proc. przedsiębiorców korzysta z technologii chmurowych. Podobnie sytuacja kształtuje się na Węgrzech. Po rozwiązania z zakresu cloud computing (chmura obliczeniowa) jeszcze chętniej sięgają Czesi (60 proc.), mniej zainteresowane nimi są natomiast firmy z Rumunii (28 proc.). Badanie zostało przeprowadzone w czterech państwach, udział w nim wzięli menagerowie dużych firm.

Kolejny wniosek: respondenci preferują chmurę prywatną, czyli wewnętrzne środowisko, dostępne tylko dla pracowników danego przedsiębiorstwa. 

- Firmy w Polsce i w całym regionie doceniają zalety technologii chmurowych, w pierwszych wdrożeniach korzystając często z chmury prywatnej. W tym modelu managerowie IT mają bezpośrednią kontrolę nad bezpieczeństwem danych i niemal nieograniczone możliwości dopasowania usługi do potrzeb swojej organizacji – mówi Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W Polsce 53 proc. przedsiębiorstw na co dzień korzystających z cloud computing wybiera właśnie chmurę prywatną. W przebadanych krajach znacznie mniejszą popularnością cieszy się chmura publiczna, bazująca na infrastrukturze i aplikacjach zewnętrznych dostawców. W Czechach wybiera ją 23 proc. firm, w Rumunii 21 proc., w Polsce 19 proc., a na  Węgrzech 16 proc. Bardziej popularna jest chmura hybrydowa (połączenie chmury prywatnej i publicznej). Usługi tego typu stanowią średnio 27 proc. rozwiązań chmurowych w dużych przedsiębiorstwach w regionie.

Dodatkowo globalne badania Intel Security pokazuje, że w ciągu najbliższych 16 miesięcy 80 proc. budżetów IT w firmach będzie przeznaczone właśnie na rozwiązania w chmurze. 

- Oznacza to konieczność edukacji w zakresie wartości tej technologii i sposobów jej zabezpieczenia. Głównym celem wszystkich dostawców rozwiązań chmurowych powinno być pomaganie przedsiębiorstwom w poznaniu technologii chmury obliczeniowej oraz pokazywanie im metod, które pozwolą na ochronę lub ewentualne odparcie ataku hakera. To właśnie współpraca dostawców i przedsiębiorców wzmocni bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko ataku oraz zapewni ekspansję platform chmurowych – twierdzi Arkadiusz Krawczyk z Intel Security Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu