Polska daleko w wyścigu o talenty

opublikowano: 17-01-2017, 22:00

O sześć miejsc w górę przesunął się nasz kraj w światowym badaniu GTCI dotyczącym pozyskiwania i wspierania zdolnych kadr.

Polska zajmuje 38. miejsce wśród 118 krajów pod względem atrakcyjności dla rozwoju i pozyskiwania utalentowanych pracowników — wynika z ogólnoświatowego badania Global Talent Competitivness Index (GTCI) organizowanego przez Adecco. Raport jest prowadzony od 2013 r. W badaniu prowadzonym na terenie ponad 100 krajów odzwierciedlona zostaje sytuacja88,7 proc. mieszkańców planety odpowiadających za wytworzenie 97,3 proc. światowego PKB.

— Talentu nikt jeszcze odpowiednio nie zdefiniował. Z tego względu na potrzeby badania podzieliliśmy talenty na niskoi wysokopoziomowe. Pierwsze odzwierciedlają umiejętności zawodowe i są niezbędne do rozwoju gospodarki. Te wysokiego poziomu odpowiadają umiejętnościom menedżerów, liderów oraz przedsiębiorców i warunkują rozwój oraz innowacyjność — wyjaśnia Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. W porównaniu z ubiegłorocznym notowaniem Polska zajęła wyższą lokatę, bo w 2016 r. uplasowała się na 44. miejscu.

— To całkiem niezły wynik, zwłaszcza że dobrobyt budujemy nie od kilkuset lat, jak Francja, Szwajcaria czy Wielka Brytania, lecz od przemiany ustrojowej niecałe 30 lat temu — mówi Anna Wicha.

Na tle Europy Polska plasuje się poniżej średniej. W GTCI uzyskała 52,32 pkt. W swojej grupie, składającej się z 12 państw o podobnym potencjale, wypada lepiej niż Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Węgry, a nawet Grecja i Włochy, które miały do niedawna znacznie silniejsze gospodarki i oferowały wyższy standard życia. Niewiele lepszy wynik osiągnęła Hiszpania, Słowacja, Słowenia i Portugalia. Prymusem okazały się Czechy — z ponad 60 pkt. w indeksie. Najsłabszą stroną Polski w porównaniu z europejskimi liderami jest zdolność przyciągania talentów, co poniekąd przekłada się na ograniczoną dostępność ludzi o wysokich umiejętnościach na rynku pracy.

— Indeks wskazał, że mamy wielu wykształconych pracowników średniego szczebla, jednak brakuje ludzi, którzy wykorzystają ich umiejętności i energię jako liderzy i innowatorzy — mówi Anna Wicha. Światowymi liderami w GTCI są: Szwajcaria (1. miejsce — 74,55 pkt.), Singapur (2. miejsce — 74,09 pkt.), Wielka Brytania (3. miejsce — 69,40 pkt.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Polska daleko w wyścigu o talenty