Polska edukacja nie nadąża za rynkiem pracy

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 04-04-2018, 22:00

Powstała Rada Programowa ds. Kompetencji, która ma pomóc w dostosowaniu systemu kształcenia do oczekiwań firm.

Rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazuje na potrzebę budowania nowoczesnych kadr dla polskiej gospodarki. W jaki sposób? M.in. poprzez praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach i aktywny udział przedstawicieli przemysłu w przygotowaniu programów nauczania.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, powołała 19-osobową Radę Programową ds. Kompetencji. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele resortów: przedsiębiorczościi technologii, edukacji, rodziny, pracy i polityki społecznej, a także reprezentanci organizacji przedsiębiorców.

— Mam nadzieję, że Rada Programowa ds. Kompetencji stanie się de facto publicznym thinktankiem dla nas wszystkich, inspirującym do zmian legislacyjnych w zakresie uelastyczniania i dostosowywania systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy — mówi minister przedsiębiorczości i technologii.

Rada będzie rekomendować programy nauczania i prognozować, kto będzie potrzebny na rynku pracy. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zwraca uwagę, że dużym wyzwaniem dla polskich firm jest zatrzymanie specjalistów. Dlatego jej resort prowadzi monitoring zawodów deficytowych.

— Największych problemów ze znalezieniem odpowiednich osób można spodziewać się w branżach związanych z budownictwem i przemysłem, ale również w gastronomii, sektorze medycznym, transporcie i usługach — wylicza Elżbieta Rafalska.

Rada ds. Kompetencji będzie koordynowała prace już istniejących rad sektorowych. Analizują one sytuację w branżach i przygotowują rekomendacje. Zachęcają firmy do organizowania praktyk i staży dla młodych osób.

— Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Australii, Indiach czy Czechach — podkreśla Patrycja Klarecka, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Polska edukacja nie nadąża za rynkiem pracy