Polska energetyka pod rosnącą presją

opublikowano: 08-10-2018, 22:00

Zdaniem ekspertów, najnowszy międzynarodowy raport o zmianach klimatycznych przełoży się na większą presję na polską energetykę.

W poniedziałek pisaliśmy w „PB” o tym, że Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change — IPCC), przyjął specjalny raport na temat zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie + 1,5 stopnia C. Eksperci podkreślili w nim, że ekstremalne zjawiska pogodowe, podnoszenie się poziomu mórz i zmniejszanie się pokrywy lodowej w Arktyce, to skutki globalnego ocieplenia. W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła, że w listopadzie przedstawi długoterminową strategię dotyczącą redukcji CO 2, w której uwzględni wnioski z raportu IPCC. Konkluzjom międzynarodowych ekspertów powinni się przyjrzeć polscy decydenci. Oto, co o raporcie powiedzieli specjaliści od energetyki.

ALEKSANDER ŚNIEGOCKI, kierownik projektu „Energia i Klimat”, WISE Europa

Raport pokazuje, jakie przeobrażenia muszą zajść w systemie energetycznym oraz całej gospodarce, by zmniejszyć ryzyko katastrofalnych zmian klimatu. Z tej perspektywy obecne unijne cele redukcji emisji okazują się być niewystarczające, choć w Polsce postrzegane są z reguły jako nader ambitne. Polska energetyka musi przygotować się na dalszy wzrost presji regulacyjnej wymuszającej szybkie odchodzenie od węgla. Przegląd scenariuszy zawarty w raporcie pokazuje wyraźnie, że w skali globalnej nie ma możliwości pogodzenia realizacji celów klimatycznych z utrzymaniem energetyki węglowej do połowy wieku, nawet po uwzględnieniu potencjału zalesiania oraz innych technologii pochłaniania CO 2 z atmosfery. Energetyka może jednak skorzystać na szybkiej elektryfikacji transportu, ogrzewania oraz procesów przemysłowych, co jest konieczne dla dekarbonizacji reszty gospodarki — musi jednak sama najpierw postawić na szybką redukcję własnych emisji.

JAN ERIK SAUGESTAD, dyrektor Storebrand Asset Management, zarządzającego aktywami o wartości 88 mld USD. Fundusz pozbył się aktywów węglowych w 2013 r.

Naszym obowiązkiem jest wezwanie innych inwestorów do zakończenia bezsensownego zaangażowania w spółki węglowe i sprzedaży ich akcji. Widzimy gigantów takich jak japońska firma Marubeni, wycofujących się z projektów węglowych. Podobnie robią globalne banki np. Standard Chartered. Inwestorzy z wizją i ambicją skorzystają z najlepszych okazji. Musimy skoncentrować się na finansowaniu drogi wyjścia ze światowego kryzysu klimatycznego i osiągnięcia dobrobytu.

TIM BUCKLEY, były szef zespołu analityków w Citibanku, obecnie dyrektor ds. badań nad finansowaniem energii w IEEFA w Sydney

IPCC wysyła wyraźny sygnał, że musimy radykalnie zmniejszyć zużycie węgla. Oznacza to, że nie ma miejsca na nowy węgiel, a rządy muszą zacząć zastępować istniejące elektrownie węglowe odnawialnymi źródłami energii. Z roku na rok widzimy, że prognozy wzrostu w OZE są zawsze zaniżone, a dzięki technologii rynki odchodzą od węgla naprawdę szybko, szybciej niż przewidują to jakiekolwiek modele. Oczywiste jest, że elektrownie węglowe będą masowo stawać się aktywami osieroconymi — inwestorzy ignorują to ryzyko na własną szkodę. Energetyka słoneczna i wiatrowa jest siłą napędową poważnych, nieodwracalnych zmian rynkowych, które tylko przyśpieszą upadek przemysłu węglowego. © Ⓟ

Laureatami tegorocznej Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla zostali William Nordhaus i Paul Romer. Ten pierwszy został uhonorowany za badania nad zmianami klimatu w długoterminowej analizie makroekonomicznej. „Aktywność ludzka przełożyła się na gwałtowny wzrost średniej globalnej temperatury w ostatnim stuleciu. Badania Williama Nordhausa pokazują jak aktywność gospodarcza przekłada się na reakcje chemiczne i fizyczne, które powodują zmianę klimatu” – głosi komunikat Komitetu Noblowskiego, umieszczony na Twitterze. W ostatnim raporcie Nordhaus ostrzegł, że jest mało prawdopodobne, by państwa osiągnęły dwuprocentowy cel, wskazany w porozumieniu paryskim (chodzi o maksymalny wzrost światowej temperatury).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska, współpraca Magda Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy