Polska goni unijne płace

opublikowano: 10-12-2020, 20:00

Dynamika wzrostu płac w Polsce jest 15-krotnie wyższa niż w UE, ale przepaść jest nadal ogromna.

Grant Thornton zajrzał do portfeli Polaków i porównał ich wartość z portfelami obywateli innych państw europejskich. W raporcie ,,Salary Catch Up Index. Jak polskie wynagrodzenia doganiają płace w Unii Europejskiej?” zaprezentowano symulacje, pokazujące strukturę wzrostu wynagrodzeń w UE.

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w 2019 r. wyniosło 1150,67 EUR. Pensja statystycznego Polaka rośnie r/r, ale nadal jest niemal trzykrotnie niższa od średniej unijnej.

Polska należy do czołówki państw UE pod względem wzrostu wynagrodzeń - w ciągu ostatnich trzech lat rosły one realnie o 5,6 proc. rocznie. Dla UE wartość ta wynosiła niespełna 0,4 proc. Mimo że od ostatniej edycji badania odrobiliśmy sporą część dystansu, to znajdujemy się na 7. miejscu od końca pod względem wysokości wynagrodzeń. Przy obecnej dynamice dogonilibyśmy średnią unijną w 2038 r. Perspektywa ta wydaje się odległa, jednak w porównaniu z zeszłorocznym badaniem skróciliśmy dystans aż o 31 lat. Obrazuje to, jak bardzo przyspieszyliśmy w wyścigu w ciągu ostatniego roku.

Różnice w sile nabywczej nieznacznie zmieniają strukturę wynagrodzeń - wynika z raportu. Autorzy sprawdzili, ile paliwa, zestawów kanapek Big Mac oraz biletów do kina można kupić w danym państwie, przeznaczając na zakupy całe miesięczne wynagrodzenie. Przeciętny obywatel Polski za swoją miesięczną pensję mógłby kupić 1 065 litrów paliwa, 247 zestawów Big Mac albo 177 biletów do kina, co stawia nas dopiero na 8. miejscu od końca wśród krajów UE. Statystyczny pracownik w Luksemburgu zarabia nominalnie prawie 5-krotnie więcej niż pracownik w Polsce, ale po uwzględnieniu różnic w sile nabywczej różnica ta spada do około 3-krotności.

Pandemia obniżyła poziom płac w wielu państwach europejskich. W lutym 2020 r. zmiana średniego realnego wynagrodzenia w Polsce wynosiła 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, a w październiku spadła do 1,6 proc. Mimo że wolniej, to płace nadal rosły. Tymczasem w Portugalii i Niemczech średnie realne wynagrodzenie spadło odpowiednio o 7,3 i 4 proc. Pandemia może przyczynić się do przyspieszenia tempa, w jakim Polska goni inne państwa.

5,6 proc. O tyle rocznie rosło realne wynagrodzenie w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat.

18 lat Za tyle, przy obecnych dynamikach, dogonilibyśmy średnią płacę w UE.

247 Tyle zestawów kanapek Big Mac może kupić przeciętny Polak za swoją miesięczną pensję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane