Polska gospodarka się zamyka

opublikowano: 29-05-2019, 22:00

Badanie brytyjskiego instytutu pokazuje, że w długoterminowych czynnikach gospodarczych Polska wciąż ustępuje większości UE i jest coraz gorzej.

Brytyjski think tank Legatum Institute przygotował ranking otwartości gospodarczej, definiowanej jako poziom przygotowania systemu ekonomicznego w poszczególnych państwach do rozwijania wymiany handlowej, konkurencji oraz produktywności. Wśród 157 zbadanych państw Polska zanotowała 36 miejsce, co oznacza spadek względem zeszłorocznego zestawienia o 5 pozycji. Najbardziej otwartą gospodarką na świecie pozostał Hongkong.

Ranking oparty jest na następujących czterech filarach: dostęp do rynku i infrastruktura, środowisko inwestycyjne, warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz system rządów. Globalne trendy są wyraźne — w ciągu ostatnich 10 lat otwartość gospodarcza się poprawia, jednak postęp ten nie jest równomiernie rozłożony pomiędzy wszystkie badane filary. Podczas gdy prawie o 10 proc. wzrosła jakość infrastruktury ułatwiającej prowadzenie biznesu oraz dostęp do rynków na całym świecie, o tyle jakość zarządzania państwem nie uległa zauważalnej poprawie. Tym samym, zdaniem autorów raportu, zarządzanie państwem jest hamulcem ręcznym otwartości gospodarczej na całym świecie.

Polska, zajmując 36 miejsce w tegorocznym zestawieniu, uplasowała się na 20. miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Członkostwo w UE oraz w strefie Schengen kolejny raz okazuje się pozytywne dla polskiej gospodarki — dzięki miliardowym inwestycjom w rozwój dróg, kolei i portów, które zostały zrealizowane za unijne środki, Polska zanotowała skok w górę o 23 miejsca w ciągu minionej dekady w zakresie rozwoju transportu, jednej z kluczowych części składowych pierwszego filaru rankingu.

Sytuacja wygląda przeciętnie w zakresie klimatu do inwestycji. Zdaniem autorów badania Polska stosuje nadmierne restrykcje dotyczące zagranicznych inwestycji, przez co atrakcyjniejsze dla inwestorów są nawet takie państwa, jak Botswana, Trynidad i Tobago czy Uganda. Ekonomistom Legatum Institute nie umknął również fakt, iż polski rynek pracy cechuje się wyjątkowo małą elastycznością, a regulacje, szczególnie podatkowe, nastręczają trudności i odstraszają przedsiębiorców od prowadzenia działalności gospodarczej, co także znalazło odzwierciedlenie w rankingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane