Polska inflacja przegania ukraińską

KAMIL PASTOR, SpotData
opublikowano: 20-01-2020, 22:00

Gospodarka naszego wschodniego sasiada zmierza w dobrym kierunku — świadczą o tym najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne.

Na przełomie grudnia i stycznia z Ukrainy napłynęło dużo dobrych gospodarczych wiadomości. Po pierwsze — do 4,1 proc. obniżyła się inflacja, m.in. dzięki spadkowi cen energii, co pozwoliło bankowi centralnemu na kolejne obniżki stóp procentowych — do 13,5 proc.

Niższy koszt kapitału powinien odciążyć firmy i skłonić je do inwestowania. W styczniu inflacja na Ukrainie może być niższa niż w Polsce, co jeszcze na początku 2019 r. wydawało się rzeczą niemożliwą. W grudniu inflacja na Ukrainie wyniosła 4,1 proc., pozostając w trendzie spadkowym. W Polsce mieliśmy 3,4 proc., a prognozy ekonomistów wskazują, że na początku roku wzrost cen może przekroczyć 4 proc.

Po drugie — Ukrainie udało się dojść do porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie trzyletniego programu pomocowego o wartości 5,5 mld USD, a także z Rosją odnośnie do umowy dotyczącej tranzytu gazu o wartości przynajmniej 7 mld USD. Zastrzyk gotówki da rządowi większe poczucie bezpieczeństwa i pozwoli skupić się na realizowaniu reform. Złożenie dymisji przez premiera Ołeksija Honczaruka nie powinno na to wpłynąć.

Trzecim pozytywnym czynnikiem jest umocnienie hrywny wobec dolara — 23,25 UAH to najniższy kurs od końca 2015 r. Silna waluta nie sprzyja eksporterom (co częściowo tłumaczy słabość przetwórstwa przemysłowego), pozwala jednak ograniczać koszty obsługi długu zagranicznego i importu.

Dziwić może tylko spadek produkcji w przetwórstwie żywności — tegoroczne zbiory były bardzo dobre, ukraińscy konsumenci coraz więcej wydają. Coraz silniejsza hrywna w połączeniu z wysokim, 16-procentowym wzrostem płac zniechęca ludność do migracji zarobkowej za granicę, m.in. do Polski.

Artykuł powstał na podstawie jednej z cyklicznych analiz PB Forecast – nowego serwisu „Pulsu Biznesu” i SpotDaty. PB Forecast to bieżący monitoring trendów, danych i informacji z wybranych branż i rynków. W ramach wybranego pakietu (Makro Unia Europejska, Makro Europa Wschodnia, Opakowania, Branża Metalowa) subskrybenci co tydzień otrzymują na swoją skrzynkę mejlową najważniejsze informacje gospodarcze, prognozy rynkowe i podsumowanie zmian polityczno-regulacyjnych. Co miesiąc publikowana jest analiza makroekonomiczna polskiej gospodarki i analiza zmian na rynkach surowcowych i walutowych.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie PB Forecast 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAMIL PASTOR, SpotData

Polecane