Polska inflacyjnym przeciętniakiem

W czerwcu 2017 r. inflacja w strefie euro wzrosła o 1,3 proc. w ujęciu r/r, a we wszystkich krajach Unii Europejskiej o 1,4 proc., wynika z danych Eurostatu.

 Odczyt dla Polski za ten okres to także 1,3 proc. Eurostat bazuje na wartości wskaźnika HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany przez kraje członkowskie według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej). Stąd różnica między wyliczeniami GUS, publikowanymi pod szyldem dobrze znanego CPI, które wskazują na 1,5-procentowy wzrost inflacji w czerwcu w ujęciu r/r, a wskaźnikiem Eurostatu. Różnice nie dotyczą jednak tendencji obserwowanych od początku tego roku. W obu przypadkach odczyt za czerwiec był najniższym w tym roku, podczas gdy szczyt przypadł na luty (HICP wzrósł o 1,9 proc. r/r, a CPI o 2,2 proc.). Co więcej, wartości za luty i czerwiec to — odpowiednio — tegoroczne maksimum i minimum, także jeżeli chodzi o kraje strefy euro oraz całą UE (inflacja w lutym w obu przypadkach wzrosła o 2 proc. w ujęciu r/r). W strefie euro relatywnie mizerny odczyt HICP za czerwiec najmocniej ku górze ciągnęły ceny usług hotelarskich (0,08 pkt. proc.), związanych z tzw. wakacjami zorganizowanymi (0,06 pkt. proc.) i tytoniu (0,04 pkt. proc.). Na drugim biegunie uplasowała się telekomunikacja, która odjęła 0,1 pkt. proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska inflacyjnym przeciętniakiem