Polska jak Wielka Brytania przed brexitem

Nieprzewidywalność Jarosława Kaczyńskiego może doprowadzić do realizacji czarnego scenariusza na linii Warszawa — Bruksela.

Jeszcze dwa lata temu nikt poważny nie zakładał, że Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską. Wśród elit gospodarczych dominowało przekonanie, że koniec końców zwycięży ekonomiczny rozsądek. Nie brano jednak pod uwagę tego, jak daleko zaszły antyunijne nastroje, po tym jak przez dekady brytyjscy politycy używali Brukseli jako kozła ofiarnego w retoryce skierowanej do własnych elektoratów. Mechanizm, w którym wykorzystywanie przez polityków nagromadzonej w wyborcach złości na negatywne strony globalizacji sprawia, że emocje biorą górę nad rozsądkiem, prowadząc do opłakanych skutków, może się powtórzyć. Najbardziej narażona na to jest Polska — napisał na łamach „Bloomberg Businessweeka” John Micklethwait, brytyjski dziennikarz i były redaktor naczelny „The Economist”.

Lider Prawa i Sprawiedliwości nie jest jedynym politykiem w Europie Środkowej, który uderza w autorytarne i eurosceptyczne tony. Niewiele od niego różnią się pod tym względem premier Węgier Viktor Orbán oraz pretendujący do fotela premiera Czech Andrej Babiš. Jednak w odróżnieniu od nich Jarosławowi Kaczyńskiemu brakuje zdolności do zawierania kompromisów, nie wie on też, w którym momencie zatrzymać się, by nie narażać się na konsekwencje ze strony Komisji Europejskiej. Ani Polsce, ani Unii Europejskiej nie opłaca się dążyć do rozwodu, tym bardziej po lekcji, jaką było referendum w sprawie brexitu. Jednak logika nastawionych na krótkoterminowe korzyści rozgrywek politycznych może doprowadzić do powtórki brytyjskiego scenariusza — ostrzega John Micklethwait.

Szczególne niebezpieczeństwo tkwi w starciu osobowości Jarosława Kaczyńskiego oraz opowiadającego się za tworzeniem Europy dwóch prędkości i nałożeniem na Polskę sankcji Emmanuela Macrona, prezydenta Francji. „Co stałoby się, gdyby UE nałożyła na Polskę sankcje? Albo gdyby przedstawiony przez Emmanuela Macrona plan pogłębienia integracji został storpedowany przez Polaków? Byłoby niemądre, żeby biznes z góry odrzucał możliwe scenariusze, a w tym przypadku są one zatrważające” — uważa John Micklethwait.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Polska jak Wielka Brytania przed brexitem