Czytasz dzięki

Polska ma dobrą passę w handlu

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

Handlowy rekord z września długo się nie utrzymał — został pobity w październiku.

2,2 mld EUR — takie było październikowe saldo handlu towarami i usługami, wynika z najnowszych danych NBP dotyczących bilansu płatniczego. To największa nadwyżka co najmniej od 2004 r., od kiedy dysponujemy porównywalnymi danymi. Poprzedni rekord, około 2,1 mld zł, padł miesiąc wcześniej. Za ponad 70 proc. nadwyżki w październiku odpowiadało saldo usług, ale to nie oznacza, że handel towarami wypadł słabo (wyraźna przewaga po stronie usług to norma). Wynoszące 597 mln EUR saldo obrotów towarowych jest jednym z najwyższych w historii. Zapracował na nie i eksport (17,9 mld EUR), rosnący w tempie 15,4 proc. r/r, i import (17,3 mld EUR), którego roczna dynamika wyniosła 12,9 proc. Wysoka dynamika eksportu w październiku oznacza kontynuację solidnego trendu wzrostowego, który zdołał utrzymać nadwyżkę w handlu trzeci miesiąc z rzędu mimo znacznego wzrostu importu — komentują ekonomiści PKO BP. Agata Adamczyk, ekonomistka Banku Pocztowego, wyjaśnia, co dokładnie kryje się za mocnymi przepływami handlowymi w październiku.

— To dalsza poprawa koniunktury i nastrojów u głównych partnerów handlowych, pozytywne oceny krajowych przedsiębiorstw dotyczące popytu oraz perspektyw produkcji i sprzedaży, dobre dane o krajowej produkcji przemysłowej oraz nowych zamówieniach w przemyśle [przy wyższej efektywnej liczbie dni roboczych niż przed miesiącem i przed rokiem — red.], a także dodatnia dynamika cen surowców energetycznych. W październiku polski złoty realnie nieco umocnił się wobec koszyka walut głównych partnerów handlowych, co również mogło pozytywnie wpłynąć na wartość importu — tłumaczy Agata Adamczyk. Dane NBP różnią się nieco od tych, które GUS uwzględnia w rachunkach narodowych (i pomiarze PKB), ale można je uznać za dobrą wróżbę. Zespół ekonomistów BZ WBK przestrzega jednak przed upatrywaniem w nich sygnałów silnego ożywienia w całej gospodarce. Z uwagi na korelację importu i eksportu z produkcją przemysłową i popytem krajowym odczuwają niedosyt — prognozowali wyniki o kilka punktów procentowych wyższe od osiągniętych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane