Polska ma najwyższy poziom bezrobocia w całej Unii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-10-2005, 18:52

Bezrobocie w Polsce wynosiło w sierpniu 17,5 procent przy uwzględnieniu korekty sezonowej, co stawia nasz kraj na pierwszym miejscu w całej Unii Europejskiej - poinformowało we wtorek unijne biuro statystyczne Eurostat.

Bezrobocie w Polsce wynosiło w sierpniu 17,5 procent przy uwzględnieniu korekty sezonowej, co stawia nasz kraj na pierwszym miejscu w całej Unii Europejskiej - poinformowało we wtorek unijne biuro statystyczne Eurostat.

    Kolejne miejsca za Polską zajęły w tej klasyfikacji Słowacja (15,2 proc.), Grecja (9,9 proc. - przy czym jest to wskaźnik dla marca), Niemcy i Francja (po 9,6 proc., oba te wskaźniki są jeszcze prowizoryczne) oraz Hiszpania (9,4 proc.).     

    Najniższym bezrobociem wśród 25 państw Unii Europejskiej legitymowała się w sierpniu Irlandia (4,3 proc.), za którą uplasowały się Wielka Brytania (najnowsze dostępne dane to 4,6 proc. w czerwcu), Holandia (4,7 proc.), Dania (4,8 proc.) oraz Austria (5,2 proc.).

    Jak wynika z danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce systematycznie spada, bowiem w sierpniu ubiegłego roku wynosiło jeszcze 18,7 procent, a w lipcu br. 17,6 proc. 

    W skali całej Unii Europejskiej bezrobocie wynosiło w sierpniu br. 8,7 proc. (przy uwzględnieniu korekty sezonowej). W porównaniu z lipcem oznacza to wzrost o 0,1 punktu procentowego. W 12 państwach strefy euro bezrobocie także wzrosło w sierpniu o 0,1 punktu procentowego, do 8,6 proc.

    Dla porównania, w USA wskaźnik bezrobocia wynosił w sierpniu 4,9 proc., w Japonii zaś 4,3 proc.

    Eurostat opublikował oddzielne dane na temat bezrobocia wśród osób w wieku poniżej 25 lat, które dla całej Unii wynosiło w sierpniu 17,7 procent, a dla państw strefy euro 17,1 procent. Również tutaj najgorzej wypada Polska, gdzie w sierpniu pracy nie miało 35,0 procent ludzi tej kategorii wiekowej - choć rok temu było to aż 39,3 proc.

    Kolejne miejsca na unijnej liście państw z najwyższym bezrobociem ludzi młodych zajmują Słowacja (24,8 proc.), Francja (22,2 proc.), Hiszpania (20,7 proc.) i Finlandia (20,1 proc.). Najlepiej wyglądają pod tym względem Irlandia i Holandia, gdzie odsetek bezrobotnych wśród osób poniżej 25. roku życia wynosi po 7,9 proc. Zaznaczyć należy, że Eurostat nie dysponuje informacjami statystycznymi na temat bezrobocia ludzi młodych w Grecji, Włoszech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. 

   Wszystkie powyższe dane na temat bezrobocia w UE uwzględniają korektę sezonową zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane