Polska na końcu rankingu konkurencyjności

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-12-2006, 15:41

Najbardziej konkurencyjną i dynamiczną gospodarkę UE ma Dania, która wyprzedziła dotychczasowego lidera - Finlandię.

Najbardziej konkurencyjną i dynamiczną gospodarkę UE ma Dania, która wyprzedziła dotychczasowego lidera - Finlandię - wynika z rankingu Strategii Lizbońskiej, opracowanego przez World Economic Forum (WEF). Polska zajęła ostatnie, 25 miejsce.

Polska w ostatnim rankingu, w porównaniu z przeglądem z 2004 r., spadła o jedną lokatę. W niektórych dziedzinach, np. liberalizacji gospodarki, otoczenia dla przedsiębiorstw czy usług finansowych, nasz kraj wyprzedza Turcja, zaś w dziedzinie upowszechnienia informatyki - Chorwacja.

Dalsze miejsca w pierwszej dziesiątce - po Danii - zajęły: Finlandia, Szwecja, Holandia, Niemcy, W. Brytania, Austria, Luksemburg, Francja i Belgia.

Obok Grecji i Włoch, Polska ma ogólnie niską ocenę we wszystkich kategoriach uwzględnionych w zestawieniu.

"Trudności w tych krajach występują w odniesieniu do biurokracji, z którą mają do czynienia przedsiębiorcy, ograniczonego zastosowania technologii informatycznych, niskich nakładów na badania i rozwój, braku konkurencji na lokalnym rynku, dopasowywaniu polityki rządu do potrzeb niektórych przedsiębiorstw i uprzywilejowaniu ich w przyznawaniu kontraktów, niewystarczającej ochronie praw własności itd." - czytamy w opracowaniu.

W rankingu uwzględniono m.in. liberalizację gospodarki, zdolność utrzymania równomiernego wzrostu w dłuższym czasie, otoczenie dla biznesu, inwestycje w badania naukowe i rozwój, upowszechnianie informatyki i efektywność usług finansowych.

Za poszczególne kryteria każdy z krajów uzyskał punkty. Przeciętna dla całej UE wyniosła 4,84 pkt. Danię wyceniono na 5,76 pkt., zaś Polskę na 3,76 pkt. Średnia dla USA, w oparciu o te same kryteria, to 5,45 pkt., zaś dla pięciu najbardziej dynamicznych gospodarek Azji Południowo-Wschodniej - 5,28 pkt. (region ten wyprzedza 7 krajów UE, a jego wynik jest ten sam, co w przypadku Luksemburga).

W grupie nowych krajów UE najwyższą, 12. lokatę zajęła Estonia dzięki sukcesom we wprowadzaniu technologii informatycznych. Na miejscu 14. uplasowały się Czechy, w ciągu dwóch lat poprawiając notowania o pięć pozycji. Słowenia, Węgry i Słowacja zajęły odpowiednio miejsca 16., 17. i 18.

Strategia Lizbońska zobowiązuje kraje UE oraz państwa aspirujące do członkostwa do wprowadzenia głębokich reform ekonomicznych i społecznych. Ich celem jest m.in. pobudzenie innowacji i przedsiębiorczości, uczynienie gospodarki konkurencyjną, specjalizacja oparta na wiedzy oraz zwiększanie zatrudnienia.

WEF zajmuje się organizowaniem dorocznego szczytu w Davos. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polska na końcu rankingu konkurencyjności