Czytasz dzięki

Polska przystępuje do unijnego przetargu na respiratory

  • PAP
opublikowano: 16-03-2020, 15:29

Polska przystępuje do najnowszego unijnego przetargu na respiratory, który jest organizowany w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Urządzenia te są krytycznie ważne dla ratowania osób, które najciężej przechodzą chorobę.

W pierwszym przetargu związanym z koronawirusem na sprzęt ochronny Polska nie mogła wziąć udziału, ponieważ nie weszła do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał jednak na początku marca odpowiednie porozumienie z Komisją Europejską i teraz nasz kraj może brać już udział we wspólnych zakupach.

Obecnie poza respiratorami UE kupuje też zestawy do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. Z informacji przekazanych na konferencji prasowej w Brukseli przez rzecznika KE Stefana de Keersmaeckera wynika, że przetarg, został otwarty w poniedziałek. Nie wiadomo dokładnie kiedy zostanie on rozstrzygnięty.

"Musimy dać czas przemysłowi na złożenie ofert, potem będziemy je oceniać i zapewniać dobrą dystrybucję, po tym jak zostanie podpisany kontrakt. Ciężko powiedzieć dokładnie jak długo to potrwa, ale to procedura, którą chcemy przeprowadzić tak szybko jak to możliwe" - zaznaczył rzecznik.

Mechanizm wspólnych przetargów powstał po wybuchu epidemii świńskiej grypy. Podobnie jak teraz koronawirus, choroba z 2009 roku również stanowiła zagrożenie dla życia, głównie dla osób starszych i z obniżoną odpornością.

Unijne przetargi na maseczki, czy sprzęt ochronny odbywały się już wcześniej. Dla krajów, które są w mechanizmie, jego główną zaletą jest to, że mają dostęp do wyrobów takich jak leki, czy szczepionki, co może mieć znaczenie w przypadku braków w dostawach lub większego zapotrzebowania na określone towary.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy