Czytasz dzięki

Polska: rynek rozwinięty i dojrzały

opublikowano: 05-10-2017, 22:00

Musimy przejść od gospodarki, która tylko notuje wzrost, do takiej, która jest innowacyjna i ekspansywna — podkreślają eksperci

Jesteśmy w sytuacji szczególnej, bo jeszcze nigdy kondycja polskiej gospodarki nie była tak dobra. Jednak wejście na wyższy poziom będzie ogromnym wyzwaniem — podkreślali uczestnicy III Kongresu Bankowości i Finansów Korporacyjnych. Kongres, którego inicjatorami są Pekao SA i Europejski Kongres Finansowy, zorganizowany został przy wsparciu GPW. W tym roku odbył się po raz trzeci. Pierwsza edycja koncentrowała się na problemach pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Druga — na wsparciu firm w ekspansji zagranicznej.

NA PODBÓJ ŚWIATA: Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, zwracał uwagę, że celem rządu jest stworzenie państwa przyjaznego przedsiębiorcom. Duże finansowe wsparcie będzie kierowane m.in. na ekspansję zagraniczną krajowych firm.
Zobacz więcej

NA PODBÓJ ŚWIATA: Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, zwracał uwagę, że celem rządu jest stworzenie państwa przyjaznego przedsiębiorcom. Duże finansowe wsparcie będzie kierowane m.in. na ekspansję zagraniczną krajowych firm. Fot. Marek Wiśniewski

— Na tegorocznym spotkaniu poruszymy tematy, którymi będzie żyła gospodarka i rynki finansowe w kolejnych latach. Podyskutujemy o tym, jak z polskich firm stworzyć międzynarodowych czempionów, światowych liderów innowacyjności. W tym kontekście poruszymy problem pozyskiwania długoterminowego finansowania, rozwoju zarówno firm, jak i infrastruktury, a w konsekwencji gospodarki, a zatem także nowej roli polskich banków i rynku kapitałowego — mówił podczas wystąpienia inauguracyjnego profesor Lech Pawłowicz, dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej, członek rady programowej Kongresu Bankowości i Finansów Korporacyjnych.

Wykorzystać koniunkturę

To najlepszy moment na taką dyskusję — twierdzili eksperci — ponieważ Polska gospodarka jeszcze nigdy nie była w tak dobrej sytuacji.

— Wzrost gospodarczy przyspieszył. W to, że dojdzie do przynajmniej 4 proc., wierzy już nie tylko polski rząd, ale również np. agencja Fitch, która podniosła ostatnio swoje prognozy z 3 do 4 proc. Są też ekonomiści, którzy mówią o 4,5-procentowym wzroście PKB. Pierwszy raz od wielu lat w połowie roku nie mieliśmy deficytu budżetowego. Przychody z podatków VAT i CIT są dwucyfrowo wyższe niż w 2016 r. Mamy 7-procentowe bezrobocie i jesteśmy jednym z krajów UE o najniższej jego stopie przy równoczesnym wzroście wynagrodzeń o około 5 proc. rok do roku — wyliczał podczas swojego wystąpienia Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. W efekcie różne instytucje coraz lepiej oceniają Polskę. Oto dwa przykłady — na początku tego roku eksperci Banku Światowego stwierdzili, że w grupie tzw. państw szybkiego wzrostu tylko Polska i Korea Południowa pokonały drogę od krajów średnio rozwiniętych do rozwiniętych. Natomiast tydzień temu FTSE Russell, amerykańska agencja indeksowa, przekwalifikowała nasz rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych.

Przyspieszyć rozwój

— Polska jest pierwszym krajem z regionu Europy Centralnej i Wschodniej, który dołącza do elitarnego grona rynków dojrzałych. Nasz system transakcyjny i rozliczeniowy jest nowocześniejszy i bezpieczny. Teraz zastanawiamy się, jak rynek kapitałowy rozwijać jeszcze lepiej. Chcemy, by wszyscy jego uczestnicy — firmy, banki, pośrednicy — dostali najnowocześniejsze produkty, pragniemy pomagać w rozwoju inwestorom, spółkom i gospodarce — deklarował podczas inauguracji Jacek Fotek, wiceprezes GPW, członek rady programowej kongresu. Banki zadeklarowały, że będą w tych działaniach wspierały rynek kapitałowy.

— Jesteśmy w dość unikalnym momencie, bo nigdy Polska nie była tak wysoko w rankingach, nigdy gospodarka nie rozwijała się w takim tempie. Ale przed nami wiele do zrobienia, bo musimy przejść od gospodarki, która rośnie szybko, do gospodarkiinnowacyjnej i ekspansywnej. To ogromne wyzwanie dla rynków kapitałowego i finansowego. Banki mają szczególną rolę do odegrania w tym procesie, będą pośredniczyły między rynkiem kapitałowym a rynkiem długu — i je scalały — mówił podczas inauguracji Andrzej Kopyrski, wiceprezes Pekao SA, przewodniczący rady programowej kongresu. Główną rolę w procesie przemian zamierza odegrać rząd.

— Planujemy stworzyć państwo przyjazne przedsiębiorcom. Chcemy, by cała Polska była strefą ekonomiczną, w której będą inwestowały i dynamicznie się rozwijały zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy. Równocześnie będziemy wspierać, przez Polski Fundusz Rozwoju i KUKE, ekspansję zagraniczną krajowych firm, bo nie będziemy mieli międzynarodowych czempionów bez takiej ekspansji — podkreślał Jerzy Kwieciński.

Stwierdził jednocześnie, że planów tych nie da się zrealizować bez wsparcia ze strony rynku finansowego i kapitałowego oraz pomysłu na to, z czego będziemy finansowali inwestycje długoterminowe, gdy skończą się fundusze z Unii Europejskiej. Patronem medialnym III Kongresu Bankowości i Finansów Korporacyjnych był „Puls Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane