Polska spadła w rankingu atrakcyjności dla OZE

ISBNews
opublikowano: 20-03-2014, 19:25

Polska spadła na 26. miejsce z 25. pod wzgędem Indeksu Atrakcyjności Krajów dla Rozwoju Energetyki Odnawialnej za 2013 rok.

Ranking opracowany przez firmę doradczą EY obejmuje 40 państw. Na pogorszenie pozycji polski wpłynęło przede wszystkim duże ryzyko regulacyjne i planowane zmiany w zakresie wsparcia energii słonecznej w projekcie ustawy o OZE, podała EY.

"Polska zajęła w indeksie 26. miejsce na 40 państw poddanych analizie. Wcześniej, zarówno Polska, jak i Rumunia, były określane mianem wschodzących gwiazd w Europie, jeśli chodzi o rozwój OZE. Nadal pozytywnie oceniane są czynniki makroekonomiczne (w tym stabilność gospodarcza). Jednak to, co wpłynęło na obniżenie pozycji Polski, to między innymi duże ryzyko regulacyjne i planowane zmiany w zakresie wsparcia energii słonecznej w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii" - czytamy w komunikacie.

Według ekspertów, konieczność konkurowania fotowoltaiki z tańszymi technologiami w ramach systemu aukcyjnego stawia pod znakiem zapytania dalszy dynamiczny rozwój tej branży, podano również.

"Ranking EY ocenia nie tylko czynniki specyficzne dla poszczególnych technologii OZE, ale także stabilność polityczną i makroekonomiczną oraz uwarunkowania rynku energii. Właśnie w tej kategorii wypadamy gorzej niż w poprzednim rankingu i przyrost mocy odnawialnych, szczególnie w fotowoltaice, nie będzie tak duży jak spodziewano się jeszcze 2-3 lata temu. W sytuacji dużej niepewności regulacyjnej wyhamowały również inwestycje w innych technologiach" - skomentował menedżer w dziale Doradztwa Biznesowego EY Kamil Baj, cytowany w komunikacie.

W minionym roku po raz kolejny najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla rozwoju OZE były Stany Zjednoczone. Tuż za nimi uplasowały się Chiny, na trzecim miejscu w zestawieniu znalazły się Niemcy. Tuż poza podium znalazła się Japonia, która wyprzedziła Wielką Brytanię. Ubiegły rok należał do Indii, które stały się 7. najbardziej atrakcyjnym dla rozwoju OZE rynkiem świata, podano również.

W sumie w 2013 roku w całej Europie było o 44% mniej nowych inwestycji w OZE w porównaniu do roku poprzedniego. Ich wartość spadła z 84 do 47 mld USD. Wartość wszystkich inwestycji OZE na świecie w 2013 r. wyniosła 210 mld USD.

Wpływ na punktację w Indeksie Atrakcyjności Krajów dla Rozwoju Energetyki Odnawialnej mają takie czynniki jak: krajowe regulacje w sektorze energii, poziom rozwoju sieci i jej dostosowanie do wymagań energetyki odnawialnej, dostępność kapitału, ulgi i dotacje na rozwój energetyki odnawialnej, perspektywa rozwoju rynku, klimat podatkowy, obecna infrastruktura oparta o OZE, jakość zasobów naturalnych, skala realizowanych projektów inwestycyjnych.

fot. Puls Biznesu, TP
fot. Puls Biznesu, TP
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane