Polska spółka zadba o niemiecki porządek

  • Alina Treptow
opublikowano: 15-10-2014, 00:00

Global Cosmed przejął za 21 mln zł Domal Wittol, producenta środków czyszczących i detergentów zza Odry.

Polacy zaczynają wygrywać z Niemcami nie tylko na boisku, ale również w biznesie kosmetycznym. Global Cosmed, giełdowa spółka kosmetyczna z Radomia, zakupiła aktywa Domal Wittol Wash und Reinigungsmittel (DWWR), będącego w upadłości niemieckiego producenta środków czyszczących i detergentów. Wartość transakcji nie powinna przekroczyć 5,02 mln EUR (21,04 mln zł). Pod polskie skrzydła trafią nieruchomości, maszyny i urządzenia, zapasy magazynowe oraz kontrakty na dostawy produktów niemieckiej spółki. Ewa Wójcikowska, prezes Global Cosmedu, uważa, że zarządzana przez nią spółka skorzysta na akwizycji. Skala działalności się zwiększy, sama spółka też zaoszczędzi, m. in. dzięki wspólnym zakupom surowców i opakowań.

Global Cosmed, zarządzany przez Ewę Wójcikowską, stawia na rynki zagraniczne. Oprócz rynku niemieckiego, który jest dla spółki strategiczny,interesuje się też angielskim, gdzie polskie produkty są dostępne w sieci Aldi, mającej 550 sklepów.
Zobacz więcej

EUROPEJSKI GRACZ:

Global Cosmed, zarządzany przez Ewę Wójcikowską, stawia na rynki zagraniczne. Oprócz rynku niemieckiego, który jest dla spółki strategiczny,interesuje się też angielskim, gdzie polskie produkty są dostępne w sieci Aldi, mającej 550 sklepów. WM

Spadną również koszty logistyczne, bo magazyn DWWR posłuży jako centrum logistyczne. Polska spółka liczy też, że przejęcie otworzy jej drzwi na niemiecki rynek produktów do prania wart 1,1 mld EUR — połowę tej wartości generują preparaty płynne, w których Domal Wittol się specjalizuje. DWWR, podobnie jak polska spółka, specjalizuje się w produktach pod marką dystrybutora. W zeszłym roku jego przychody wyniosły 30 mln EUR, w tym roku, w związku z trudną sytuacją, mogą być niższe. Poza produktami z segmentu private label DWWR sprzedaje preparaty pod taki markami, jak: Domal, Triks, Frotte, Domax, OHO, 3xW, Biophen i Perfect. Polacy coraz odważniej podchodzą do inwestycji na rynku niemieckim. Kilka lat temu szlaki w branży informatycznej przecierał Comarch.

Sporym doświadczeniem może się też pochwalić Nowy Styl, producent mebli z Krosna, który w zeszłym roku przejął producenta mebli Rohde & Grahl — była to już jego druga akwizycja na tamtym rynku.

Największą inwestycją może pochwalić się PKN Orlen, który wydał 350 mln EUR na sieć stacji benzynowych Star. Drugą co do wielkości inwestycją było przejęcie przez Ciech za 120 mln EUR chemicznej spółki Sodawerk Stassfurt. Azoty Tarnów zainwestowały za Odrą, przejmując fabrykę poliamidów Unylon Polymers. Spektakularną transakcją było przejęcie w 2007 r. przez OT Logistics (wówczas Odra Trans) za 36,6 mln zł Deutsche Binnenreederei. Polska firma transportowa zdobyła dzięki temu 50 proc. udziałów w rynku śródlądowego transportu wodnego w środkowo-wschodnich Niemczech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska spółka zadba o niemiecki porządek