Polska sprinterem w Europie

opublikowano: 07-12-2017, 22:00

Tempo wzrostu polskiej gospodarki w trzecim kwartale wypadło korzystnie nie tylko w historii naszego kraju (było najwyższe od 2011 r.).

 Wynik prezentuje się atrakcyjnie także w porównaniu z odczytami w pozostałych krajach europejskich. Wzrost PKB Polski o 5,2 proc. r/r (dane wyrównane sezonowo) zapewnił nam czwarte miejsce w unijnej stawce i był dwukrotnie lepszy od średniej (2,6 proc. r/r).

Podobną lokatę zapewniła nam dynamika kwartalna w wysokości 1,2 proc. W obu przypadkach puściliśmy przodem Rumunię, Maltę i Łotwę. Strukturę wzrostu PKB w Polsce i pozostałych krajach UE można z jednej strony uznać za podobne — dominujący wkład konsumpcji gospodarstw domowych, dodatni wkład eksportu netto i inwestycji.

Z drugiej — ostatni element dołożył do naszego odczytu relatywnie mniejszy kawałek. Do 2,6-procentowej dynamiki w UE inwestycje dołożyły 0,9 pkt. proc., do naszych natomiast 4,9 proc. (dane nieodsezonowane) tylko 0,6 pkt. proc. W ujęciu procentowym wkład inwestycji do wzrostu można więc w uproszczeniu przedstawić jako 35 proc. w UE i 12 proc. w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Polska sprinterem w Europie