Polska straciła na złocie 5 mld zł

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 09-01-2014, 00:00

Przez spadek cen kruszcu w 2013 r. mocno stopniały rezerwy NBP. A i tak mamy ich bardzo mało

Rok 2013 przyniósł przełom na rynku surowcowym — ceny złota w końcu zaczęły spadać. Z nadmuchiwanego przez dekadę balonu zaczęło wyraźnie uchodzić powietrze. Rynkowa cena uncji obniżyła się z 1675 do 1202 USD, czyli skurczyła się o 28 proc.

Sytuacja w globalnej gospodarce uspokoiła się i inwestorzy przestali nerwowo szukać bezpiecznej przystani w złocie. Spadek cen kruszcu — choć dobrze świadczy o kondycji światowej gospodarki — oznacza jednak problemy dla Narodowego Banku Polskiego (NBP), który w złocie ma ulokowanych część swoich rezerw. W Banku Anglii ma zdeponowane 98,3 tony złota, a 4,9 tony trzyma we własnym skarbcu. Rynkowa wartość tych rezerw gwałtownie się kurczy.

Przelewu nie będzie

Taniejące złoto sprawiło, że bank centralny stracił na kruszcu w rok 5,1 mld zł (wartość złotowych rezerw spadła z 17,1 do 12 mld zł). Co prawda, to tylko papierowa strata (złoto nie wyparowało, Polska nadal ma tyle samo sztabek, ile rok temu), jednak ma ona spore znaczenie dla polskiej gospodarki.

Spadek wyceny rezerw złota to jeden z powodów, dla których NBP w 2013 r. prawdopodobnie nie odnotuje znaczącego zysku lub nawet będzie miał stratę, a to oznacza, że nie wspomoże tym razem budżetu (95 proc. zysku NBP trafia do Ministerstwa Finansów). To spory uszczerbek dla kasy państwa, bo w ostatnich latach rząd otrzymywał z NBP potężne przelewy — rok temu dostał 5 mld zł, a dwa lata temu 8 mld zł. Dla porównania: całe wpływy budżetowe z CIT zaplanowane w 2013 r. to 22 mld zł.

— NBP prawdopodobnie za 2013 r. będzie lekko na plusie, ale zysk będzie na pewno znacznie niższy niż w ostatnich dwóch latach — mówi Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao.

Papier czy kruszec

Teoretycznie, NBP mógł sprzedawać złoto, kiedy było rekordowo drogie, i kupować inne drożejące aktywa. Mógł w ten sposób wypracować wyższy zysk. Trudno jednak mieć pretensje, że nie pozbywał się złota, bo Polska i tak ma go bardzo mało. Na obywatela przypada zaledwie 2,7 g kruszcu.

Dla porównania: Narodowy Bank Szwajcarii ma w skarbcu 1040 ton złota, co daje 130 g na obywatela. Na jednego Niemca przypada 41 g, a na Francuza 37 g. Ponadto, w złocie Polska ma ulokowane tylko niespełna 4 proc. wszystkich rezerw. We Francji czy Niemczech jest to około 70 proc. NBP podkreśla też, że mimo księgowej straty w 2013 r., na złocie w rzeczywistości cały czas zarabia. Większość złotowych rezerw — 70 ton, 2,4 mln uncji — kupił w 1998 r., za prezesury Hanny Gronkiewicz-Waltz.

— NBP kupował złoto w latach 90. poniżej 300 USD za uncję. Obecnie, nawet po wyraźnym spadku cen w ubiegłym roku, kruszec kosztuje czterokrotnie drożej — zaznacza Przemysław Kuk z NBP. Jeszcze rok, dwa lata temu, kiedy złoto było rekordowo drogie, w NBP zastanawiano się, czy nie dokupić więcej kruszcu.

Część przedstawicieli banku centralnego sądziło, że złoto będzie dalej drożeć, bo największe banki centralne świata drukująpieniądze, a niepokoje na rynkach finansowych będą się nasilać. NBP wówczas nie uległ pokusie i nie dokupił złota. Być może jednak teraz — kiedy ceny złota spadły — jest dobry moment, żeby do tematu wrócić.

— Jest wiele przesłanek, które pozwalają przypuszczać, że złoto już nie będzie tanieć, a nawet zacznie drożeć. Po pierwsze — wzrost podaży pieniądza na świecie w perspektywie kilku lat prawdopodobnie spowoduje wzrost inflacji, a to będzie podbijać ceny złota. Po drugie — silnie rośnie popyt na kruszec w gospodarkach rozwijających się, np. w Indiach czy Chinach.

Po trzecie — z punktu widzenia banku centralnego warto mieć w portfelu rezerwy, których nie da się dodrukować — twierdzi Marcin Mrowiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Polska straciła na złocie 5 mld zł