Polska szklanych domów

Barbara Warpechowska
19-06-2007, 00:00

Szklane elewacje stosuje się nie tylko w bankach, portach lotniczych i biurowcach, ale także w apartamentach czy rezydencjach.

Okna szyte na miarę

Szklane elewacje stosuje się nie tylko w bankach, portach lotniczych i biurowcach, ale także w apartamentach czy rezydencjach.

Szklane domy rosną w Polsce prawie w 90 lat po tym, jak w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego opowiadał o nich młodemu Cezaremu Baryce jego ojciec. W domach jednorodzinnych montuje się najczęściej okna PCV lub bardziej czy mniej ekskluzywne drewniane (rzadziej drewniano-aluminiowe). W biurowcach natomiast wykorzystuje się okna drewniane i drewniano-aluminiowe oraz duże przeszklenia w systemie fasadowym.

Trwałość i jakość profili okiennych z drewna, tworzywa sztucznego (PCV), aluminium czy włókna szklanego jest zbliżona.

Elementy aluminiowe użyte od zewnątrz zapewniają lepszą odporność na trudne warunki atmosferyczne. Od środka najczęściej używa się dwóch rodzajów materiałów. Są to profile drewniane, stosowane ze względu na naturalne piękno — tworzą ciepłą i przyjazną atmosferę — lub stal ze względu na wystrój typu industrial (przemysłowy) bądź ze względu na duże rozpiętości pomiędzy podporami.

Wyższy komfort

Architekci i deweloperzy coraz częściej sięgają po rozwiązania zapewniające wysokie parametry ochrony akustycznej, polepszone parametry ochrony przed słońcem i — oczywiście — dobrą izolację termiczną.

— Coraz częściej standardem staje się stosowanie wypełnień: termoizolacyjnych, przeciwsłonecznych i dźwiękoszczelnych — tłumaczy Marcin Habant, dyrektor sprzedaży odpowiedzialny za dostawę stolarki do biurowców i apartamentów w spółce Adpol z Chełmży.

Poprzez termoizolację ogranicza się straty ciepła. Szyby wyposażone są w tzw. niskoemisyjne powłoki, które odbijają np. ciepło wypromieniowane z grzejników oraz przepuszczają promieniowanie słoneczne.

Wypełnienie przeciwsłoneczne zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń, co zwiększa komfort oraz obniża koszty klimatyzacji. Ma to duże znaczenie w przypadku obiektów użyteczności publicznej, biurowców, hoteli czy szkół.

Z kolei właściwości dźwiękoszczelne uzyskuje się poprzez większą grubość szyb lub zastosowanie szyb laminowanych z zatopioną specjalną folią akustyczną.

Na zamówienie

W biurowcach (czasem także w domach jednorodzinnych) stosuje się zabezpieczenia antywłamaniowe i kontroling elektroniczny — systemy informujące o tym, czy okno pozostało otwarte, czy jest zamknięte. Jego pierwsze elementy montowane są podczas składania okna.

— Stolarka okienna do biurowców produkowana jest na zamówienie pod konkretny projekt. Okna, prócz tego, że spełniają normalne wymogi techniczne, muszą być dostosowane zarówno do elewacji budynku, jak i do zaprojektowanego wnętrza — podkreśla Marcin Habant.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Polska szklanych domów