Czytasz dzięki

Polska technologia na norweskim niebie

opublikowano: 15-01-2019, 16:10

Spółka APS podcina skrzydła dronom, rozwijając jednocześnie własne. Podpisała nowy kontrakt na dostawę systemu neutralizacji obiektów latających.

Drony w przestrzeni powietrznej to dość poważny problem, o czym przekonali się niedawno pasażerowie i zarządzający londyńskim lotniskiem Heathrow. Obiekt, który wzleciał nad pas startowy, sparaliżował ruch samolotów. Podobna sytuacja miała niedawno miejsce również w Dubaju, na jednym z największych lotnisk na świecie. Każdy taki incydent wiąże się z koniecznością reorganizacji przylotów i wylotów, co generuje dodatkowe koszty związane z obsługą. Przed podobnymi sytuacjami próbuje uchronić się lotnisko Stavanger w Norwegii - a skorzysta na tym polski producent systemu antydronowego - Advanced Protection Systems (APS), który rozwija się i zaczyna przechodzić ze środowiska start-upowego do zagranicznego biznesu.

Nasz system jako jedyny świecie przeprowadza detekcję dronów jednocześnie za pomocą sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego. Umożliwia wykrywanie i neutralizację dronów całą dobę – mówi Radosław Piesiewicz, współzałożyciel  spółki APS.
Wyświetl galerię [1/2]

Nasz system jako jedyny świecie przeprowadza detekcję dronów jednocześnie za pomocą sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego. Umożliwia wykrywanie i neutralizację dronów całą dobę – mówi Radosław Piesiewicz, współzałożyciel spółki APS. Fot. Materiały prasowe

Skan lotniska 

Spółka swoje rozwiązanie dostarczy za pośrednictwem norweskiego dystrybutora, który wygrał ogłoszony przez Avinor AS - operatora tamtejszych portów lotniczych - przetarg na instalację systemu detekcji dronów i ptaków, które z punktu widzenia lotnictwa cywilnego stanowią podobne zagrożenie. W kontrakcie uwzględniono wykorzystanie technologii APS. W grę wchodzi nie tylko lotnisko Stavanger, ale również pozostałe 44 porty lotnicze, w tym 12 o charakterze wojskowym, będące pod “kuratelą” Avinoru. 

- Celem jest zabezpieczenie wszystkich tych lotnisk. Okres realizacji projektu wynosi pięć lat. Wartości kontraktu nie możemy natomiast ujawnić - mówi Radosław Piesiewicz, jeden z założycieli APS i twórców systemu antydronowego Ctrl+Sky.

Na każdym z lotnisk zainstalowana zostanie stacja detekcyjna. W działaniu będą ją wspomagać dodatkowe czujniki. System Ctrl+Sky korzysta jednocześnie z sensorów radarowych, akustycznych, wizyjnych i radiowych. Jak zapewniają jego twórcy, potrafi wykryć nawet najmniejszy obiekt w przestrzeni powietrznej w promieniu 2 km (więcej w przypadku ptaków).

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W jaki sposób niepożądany w danej przestrzeni dron zostaje obezwładniony? Mówiąc najprościej, przejmuje się nad nim kontrolę i ściąga na ziemię lub odsyła do operatora albo - poprzez system zagłuszarek - uniemożliwia wlot na określony teren. W przypadku ptaków w grę wchodzi głównie monitoring dróg ich przemieszczania się, do płoszenia stosowane są inne rozwiązania.

Pierwsze biznesowe kontrakty

W Polsce firma APS zabezpiecza przed dronami Stadion Miejski w Gdyni. W ramach programu ScaleUp Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła także współpracę z PZU Lab z Grupy PZU - na razie pozostaje ona w fazie poszukiwań możliwych zastosowań sprzętu przy zabezpieczaniu przestrzeni powietrznej wokół fabryk, stadionów i miejskich imprez masowych.

Natomiast za granicą z systemu APS korzystają np. czeskie służby bezpieczeństwa. Przedstawiciele firmy mówią, że kontraktów jest więcej, m.in. w sektorze obronnym i wojskowości, pozostają jednak chronione klauzulą poufności. 

- W 2018 r. zrealizowaliśmy kilka wdrożeń, w tym roku będzie ich już więcej. Zainteresowanie systemami antydronowymi jest znacznie większe za granicą, w Polsce firmy i instytucje dopiero teraz zaczynają przyglądać się tego typu technologiom - zaznacza Radosław Piesiewicz.

Z szacunków rynkowych Goldman Sachs wynika, że w 2022 r. rynek usług wykorzystujących drony może być wart 16 mld USD. W 2017 r. tylko w Stanach Zjednoczonych nabywców znalazło ponad 2,3 mln bezzałogowych obiektów latających (dane AFF - Federalnej Administracji Lotnictwa).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane