Polska ustąpiła w rozmowach z Unią o środowisku

Towarzystwo Ubezpieczeniowe "EUROPA" - Spółka Akcyjna
opublikowano: 06-04-2001, 15:07

WARSZAWA (Reuters) - Polska wycofała się z części żądań dotyczących okresów przejściowych w przystosowywaniu standardów ochrony środowiska naturalnego do obowiązujących w Unii Europejskiej aby przyspieszyć negocjacje członkowskie, powiedział w piątek główny negocjator Polski.

Polska porzuciła sześć z 14 wymagań, opóźniających wdrażanie surowych europejskich standardów dotyczących ochrony środowiska, ale podtrzymała swoje stanowisko w sprawie okresów przejściowych w obszarach najdroższych.

"Zmieniliśmy stanowisko, bo chcemy utrzymać się w rytmie negocjacyjnym (...) Chcemy zamknąć ten obszar negocjacji do końca prezydentury szwedzkiej, czyli do końca czerwca" - powiedział Jan Kułakowski na konferencji prasowej.

Polska zrezygnowala z prośby o dziesięcioletnie opóźnienie w spełnianiu europejskich regulacji dotyczących oczyszczania ścieków komunalnych i zrzutów ścieków z aglomeracji. Wycofała się też z prośby o czteroletnie opóźnienie na dostosowanie norm jakości benzyny i olejów napędowych.

"Spełnimy te standardy przed wejściem do EU, ale najtrudniejsze obszary zajmą nam bardzo dużo czasu" - powiedział minister środowiska, Antoni Tokarczuk.

Jednak zmiany w negocjacjach nie obciążą dodatkowo polskich firm - powiedział Tokarczuk.

Polska szacuje, że będzie musiała wydać do 40 miliardów euro na ochronę środowiska według standardów UE. Teraz wydaje prawie trzy miliardy euro, czyli około 1,8 procent PKB rocznie na oczyszczanie środowiska.

Tokarczuk powiedział, że na oczyszczanie ścieków komunalnych i poprawienie stanu wód trzeba wydać do 15 miliardów euro.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Towarzystwo Ubezpieczeniowe "EUROPA" - Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska ustąpiła w rozmowach z Unią o środowisku