Polska w gronie cyfrowych liderów

opublikowano: 25-04-2018, 09:14
aktualizacja: 25-04-2018, 09:17

Spośród piętnastu polskich banków zaledwie trzy zasługują na miano cyfrowych liderów. Aby utrzymać pozycję, powinny postawić na otwartą bankowość.

Firma doradcza Deloitte wzięła pod lupę 238 banków i 10 fintechów oferujących usługi bankowe z 38 krajów. Każdym z tych banków otwarto konto i przebadano 826 funkcjonalności. Dodatkowo przeprowadzono ankietę wśród ośmiu tysięcy klientów. Na podatnie zebranych danych powstały cztery bankowe typy, sklasyfikowane pod kątem dojrzałości cyfrowej: liderzy, grupa pościgowa, peleton i maruderzy.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

– Wśród piętnastu badanych polskich banków na miano cyfrowych liderów zasługują trzy: ING, mBank oraz Millenium (kolejność alfabetyczna). Spośród wszystkich przeanalizowanych instytucji znalazły się one w pierwszej dwudziestce zestawienia. Jednocześnie także trzy polskie instytucje zaliczyć należy do grupy maruderów. Ten, który wypadł najgorzej, sklasyfikowano dopiero na 242. miejscu. Na tej podstawie możemy powiedzieć, że Polska jest liderem cyfrowym, ale polskie banki są pod tym względem bardzo zróżnicowane – mówi Daniel Majewski, menedżer w dziale doradztwa strategicznego Deloitte. 

W gronie cyfrowych liderów, oprócz Polski, znalazły się również takie kraje jak, Rosja, Turcja, Szwajcaria czy Hiszpania.

– Wysoki odsetek osób korzystających z bankowości internetowej niekoniecznie oznacza, że banki dostarczają dojrzałe kanały cyfrowe. Kraje, gdzie dostęp do bankowości internetowej jest powszechny i szeroki, jak na przykład rynki skandynawskie, nie znalazły się wśród liderów. W tym wyścigu znacznie ważniejsza jest presja ze strony klientów oraz konkurentów. Stąd mocna pozycja krajów takich jak Polska, Rosja czy Turcja, gdzie banki w okresie transformacji ustrojowej zdecydowały się na znaczne inwestycje, aby nie zostać w tyle za konkurencją – dodaje Daniel Majewski.

Zdecydowana większość przeanalizowanych funkcjonalności (84 proc.) nie wychodzi poza cyfryzację tradycyjnych produktów bankowych. O tym, kto zostanie liderem w przyszłości, zdecyduje wyjście poza tradycyjną bankowość, czyli tzw. otwartą bankowość i usługi pozabankowe . W Polsce przykładem tego typu usług jest m.in. możliwość złożenia za pośrednictwem banku wniosku w programie Rodzina 500 plus. Natomiast dyrektywa unijna PSD2 spowoduje, że banki ułatwią dostęp do rachunków i płatności swoich klientów zewnętrznym podmiotom. To będzie pierwszy krok w na drodze do otwartej bankowości. W praktyce oznacza to, że usługi finansowe będą świadczone zarówno przez banki, jak i inne instytucje, tzw. strony trzecie (TPP).

Cztery typy banków

Cyfrowi liderzy:

- Polska

- Rosja

- Hiszpania

- Szwajcaria

- Turcja

Grupa pościgowa:

- Czechy

- Finlandia

- Francja

- Norwegia

- Republika Południowej Afryki

Peleton:

- Austria

- Belgia

- Bułgaria

- Chorwacja

- Dania

- Etiopia

- Niemcy

- Węgry

- Włochy

- Litwa

- Luksemburg

- Holandia

- Katar

- Rumunia

- Serbia

- Słowacja

- Szwecja

- Wielka Brytania

Maruderzy:

- Islandia

- Irlandia

- Izrael

- Jordania

- Kuwejt

- Liban

- Łotwa

- Arabia Saudyjska

- Słowenia

- Zjednoczone Emiraty Arabskie
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu