Polska wejdzie do konsorcjum państw budujących reaktor atomowy

(Marek Druś)
opublikowano: 08-12-2006, 16:03

PSE przystąpi do wstępnych rozmów na temat udziału w budowie reaktora litewskiej Ignaliny, zapowiedział premier.

Polska przystąpi do konsorcjum państw budujących reaktor elektrowni atomowej w Ignalinie na Litwie - poinformowali w piątek w Wilnie premierzy Polski i Litwy, Jarosław Kaczyński i Gediminas Kirkilas.

Jak powiedział na konferencji prasowej premier J. Kaczyński, właśnie w Wilnie, podczas jego pierwszej oficjalnej wizyty na Litwie, zapadła decyzja, że spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przystąpi do wstępnych rozmów na temat udziału w budowie reaktora litewskiej Ignaliny.

Elektrownia ta zbudowana jeszcze w czasach ZSRR, posiadała siłownię tzw. typu czarnobylskiego i uznana została przez specjalistów za niebezpieczną. W 2005 r. Litwa zamknęła I blok. Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym do Unii Europejskiej, Litwa zobowiązała się zamknąć do 2009 r. II blok tej elektrowni.

Wspólną elektrownię atomową, która zastąpi obecną litewską siłownię nuklearną w Ignalinie, mają budować Litwa, Łotwa i Estonia. Polska ma się przyłączyć do tych państw.

Premier J. Kaczyński podkreślił osobiste zaangażowanie litewskiego premiera Gediminasa Kirkilasa w sprawę włączenia Polski do konsorcjum państw budujących elektrownię.

Kilka dni temu agencja BNS poinformowała, że Łotwa i Estonia są przeciwne litewskiej propozycji, dotyczącej udziału Polski w budowie elektrowni atomowej na Litwie

Kirkilas, na pytanie dziennikarzy, w jaki sposób przekonał Łotyszy i Estończyków do zmiany swej decyzji, odpowiedział: "Na drodze negocjacji".

Premier J. Kaczyński poinformował, że koszt budowy elektrowni wyniesie 3-4 mld euro. Jego zdaniem, Polska powinna być udziałowcem jednej czwartej tego przedsięwzięcia. "Są cztery kraje i cztery równe części" - powiedział J. Kaczyński. Podkreślił jednak, że pieniądze na finansowanie tego przedsięwzięcia, to nie będą pieniądze z budżetu, tylko własne środki firm.

Premier Kirkilas na pytanie PAP, ile reaktorów miałoby konsorcjum odbudować powiedział, że ze względu na to, iż do konsorcjum ma wejść Polska, trzeba będzie zbudować dwa reaktory (dotychczas mówiono o jednym reaktorze - PAP). Dodał, że Polska chce przyspieszyć budowę reaktora jeszcze przed 2015 r.

Nowa siłownia ma mieć moc od 800 do 1600 megawatów. Koszt inwestycji oszacowano na 2,5 do 4 mld euro.

Premier J. Kaczyński poinformował też, że fakt, iż Polska wchodzi w projekt budowy elektrownii atomowej w Ignalinie, nie oznacza, że zrezygnuje z budowy elektrownii atomowej na własnym terytorium.

J. Kaczyński podał też, że zrobi wszystko, by uczestniczyć w przyszłym tygodniu przy finalizacji transakcji zakupu przez PKN Orlen litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki).

Na przełomie maja i czerwca tego roku PKN Orlen zawarł umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek, należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66 proc. akcji rafinerii za 852 mln USD. Transakcja ma być sfinalizowana 15 grudnia.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska wejdzie do konsorcjum państw budujących reaktor atomowy