Polska Wigilia najzdrowsza w Europie

opublikowano: 24-12-2013, 06:00

Polacy mają jedną z najzdrowszych kolacji świątecznych w Europie – to wynik badania przeprowadzonego przez szwedzką firmę Lifesum, sprzedającą aplikacje wyliczające kalorie.

Tradycyjne polskie potrawy znalazły się wśród 3 uznanych przez Lifesum za najzdrowsze na naszym kontynencie. Wyprzedzili nas jedynie Francuzi i Czesi. Wszyscy wyróżniamy się tym, że najuroczystsza kolacja ma miejsce w Wigilię i obfituje w potrawy postne i nisko przetworzone. Jeśli zawiera słodycze, to w ich najzdrowszej postaci: miodu, orzechów i bakalii. Jej prozdrowotność podnoszą również ryby, zwłaszcza rozpowszechniony w Polsce i Czechach karp.

Zobacz więcej

FOT. Przykuta/Wikipedia Commons

Pod względem jakości dań Polacy wyprzedzili m.in. Portugalczyków, Austriaków i Włochów. Jakość zestawów świątecznych była sprawdzana pod względem rodzaju używanych w nich tłuszczy i węglowodanów oraz zawartości cukru.

Najbardziej w tyle zostali natomiast Brytyjczycy i Irlandczycy, których świąteczne dania zostały uznane za najbardziej niezdrowe w Europie. Zamiast w Wigilię świąteczny posiłek jedzą dopiero 25 grudnia po południu. Jak wyliczyli dietetycy z Lifesum przeciętny mieszkaniec Wysp ma tego dnia spożywać łącznie 7 tys. kalorii, głównie w postaci tłuszczu, cukru i wysoko przetworzonych węglowodanów. 

Karp się trzyma, choć tanieje
Mimo, że w ciągu roku jemy głównie mintaje, śledzie i pangi, hodowany w Polsce karp jest zdecydowanym królem świątecznego stołu. Niestety jego hodowcy, mimo ekologicznego charakteru karpiowych stawów, nie mają łatwego życia – od kilku lat dostają za swoje ryby coraz mniej. – W tym roku zaraz po październikowych odłowach, pierwsi hodowcy zbyt nerwowo podeszli do negocjacji cenowych z sieciami marketów i w ten sposób pociągnęli za sobą całą branżę – wyjaśnia Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb Pan Karp, które co roku analizuje sytuację na rynku naszej wigilijnej ryby. Teraz w hurcie rybacy otrzymują średnio 8,50-9,00 zł/kg, a jeszcze w roku 2011 było to 10,50-11.00 zł za 1 kg karpi. Do tego także cena detaliczna jest nieco niższa niż w roku 2011.
Towarzystwo promuje także kupowanie żywych karpi, bo jego zdaniem w ten sposób wspieramy właśnie polskich hodowców i polskie ekosystemy, w których stawy karpiowe odgrywają dużą rolę.  Karpie chłodzone mogą pochodzić z całej Europy, a mrożone z całego świata, w tym Chin – potężnego producenta karpi – wyjaśnia Zbigniew Szczepański.

Lifesum zestawiła dla porównania skład świątecznej kolacji we Francji (najzdrowsza) i Wielkiej Brytanii (ostatnie miejsce rankingu).

Podczas gdy Francuzi zajadają się ostrygami, łososiem i foie Gras, Brytyjczycy mają na stole rost beef, indyka i wysoko kaloryczny Christmas Pudding.

Ranking wartości odżywczych świątecznych potraw narodowych (wg app Lifesum)
1.    Francja
2.    Czechy
3.    Polska
4.    Portugalia
5.    Austria
6.    Węgry
7.    Norwegia
8.    Rosja
9.    Finlandia
10.    Szwecja
11.    Holandia
12.    Islandia
13.    Hiszpania
14.    Dania
15.    Włochy
16.    Szwajcaria
17.    Niemcy
18.    Irlandia
19.    Wielka Brytania
 Źródło: app Lifesum

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu