Polska złożyła notyfikację ws. pomocy dla kopalń do KE

PAP
04-03-2015, 16:02

Polska złożyła w środę w Komisji Europejskiej dokumenty w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń Kompanii Węglowej. Informację tę potwierdził UOKiK, który przesłał notyfikację.

Polska już od kilku tygodni prowadzi dialog z Komisją Europejską w tej sprawie. W połowie ubiegłego miesiąca na rozmowach w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE był pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk. Przekazał on wówczas odpowiedzi na pytania Komisji dotyczące restrukturyzacji zakładów wschodzących w skład Kompanii Węglowej. Ministerstwo Skarbu Państwa zapowiadało wtedy, że spodziewa się kolejnych pytań po złożeniu notyfikacji.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, odpowiadając w lutym na interpelację posłanki PiS Jadwigi Wiśniewskiej, podkreśliła, że pomoc państwa może zostać przyznana tylko dla kopalń, które mają być zamknięte.

Zgodnie z decyzją Rady UE z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla możliwe są dwie kategorie pomocy. Pierwsza jest przeznaczona na zamknięcie jednostek produkcyjnych węgla, druga na pokrycie kosztów nadzwyczajnych. Te drugie koszty mogą obejmować na przykład przekwalifikowanie pracowników i inne świadczenia socjalne.

W przypadku pierwszej kategorii pomocy, czyli kwoty na zamknięcie, jej maksymalna wielkość jest ograniczona przepisami unijnymi. Wynika z nich, że nie może być ona rocznie większa niż kwota przyznana w ramach pomocy państwa dla górnictwa w 2010 r. Według UOKiK jest to kwota 400 mln zł.

Zgodnie z unijnym prawem kopalnie w procesie wygaszenia, którym udzielono pomocy, będą mogły wydobywać węgiel do 2018 r., a procesy wygaszające (do których odnosi się drugi rodzaj pomocy) mogą trwać do 2027 r.

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia realizację części rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej, weszła w życie na początku lutego. Zgodnie tymi przepisami, jeżeli do 1 stycznia 2016 r. rozpocznie się proces likwidacji kopalni przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - to może on zostać sfinansowany z dotacji budżetowej.

Plan, który przewiduje udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorstwu, trzeba notyfikować w KE.

W pierwszej wersji rządowego programu naprawy KW z końca grudnia, do SRK celem likwidacji miały trafić cztery kopalnie, generujące 80 proc. strat spółki, w sumie 1,9 mld zł w ciągu ostatnich czterech lat. Plany rządu wywołały gwałtowny sprzeciw i protesty związkowców. W rezultacie rozmów z udziałem premier Ewy Kopacz podpisano porozumienie, w którym stwierdzono, że do likwidacji kopalń KW nie dojdzie - zamiast "likwidowane" będą one "restrukturyzowane", a niektóre zostaną podzielone. Do SRK trafią kopalnie Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale istniejących zakładów - Makoszowy i Centrum.

We wtorek pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk przedstawił podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu wstępne dane za 2014 r. Według nich wydobycie węgla kamiennego wyniosło w 2014 r. 72,5 mln tony i było o 5,2 proc. mniejsze niż w 2013 r. Z kolei stan zapasów na koniec 2014 r. wyniósł 8,2 mln ton, co stanowiło ponad 11 proc. rocznego wydobycia. "Na koniec roku 2014 stan zapasów węgla kamiennego w energetyce wyniósł 8,1 mln ton. Łącznie zatem na składowiskach producentów energii elektrycznej i składowiskach kopalnianych zalegało ponad 16,3 mln ton węgla kamiennego" - wyliczył Kowalczyk.

Jak zauważył, największe zwały zalegały na składowiskach Kompanii Węglowej; ok. 5,7 mln ton. Spadła też średnia cena zbytu węgla kamiennego i w 2014 r. wyniosła ok. 275 zł, mniej o ok. 16 zł niż rok wcześniej. Z kolei w 2014 r. jednostkowy koszt sprzedanego węgla, według wstępnych szacunków, wzrósł z 301 zł 36 gr w 2013 r. do 303 zł 63 groszy za tonę w 2014 r. "Szacowany wynik finansowy netto górnictwa węgla kamiennego w 2014 r. jest ujemny i kształtuje się na poziomie minus 1,5 mld zł, co oznacza jego pogorszenie o 1,2 mld zł" - podkreślił pełnomocnik.

Jak ocenił, najbardziej skomplikowana była sytuacja Kompanii Węglowej, największej spółki węglowej w Europie. Poinformował, że wynik na sprzedaży węgla wyniósł minus 1 mld 251 mln zł, czyli na każdej wydobytej tonie strata średnio wynosiła 43 zł 47 gr. "Zobowiązania na koniec grudnia 2014 wyniosły 5,5 mld zł, z czego zobowiązania krótkoterminowe to 4,2 mld zł." - powiedział.

Kowalczyk przypomniał, że w styczniu przyjęto plan naprawczy dla KW, a nowy model biznesowy spółki zakłada, że tzw. Nowa KW będzie składała się z 11 kopalń, a cztery będą przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. "Przypomnę również, że 4 lutego weszła w życie znowelizowana ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która daje możliwość przekazywania poszczególnych kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i de facto dopuszcza udzielenie dozwolonej pomocy publicznej na wygaszanie kopalń" - powiedział Kowalczyk.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polska złożyła notyfikację ws. pomocy dla kopalń do KE