Polskę i Izrael połączy startupowy most

  • Marta Bellon
opublikowano: 28-03-2016, 22:00

Izraelczycy są mistrzami innowacji. PI/Startups chce, by polska społeczność startupowa mogła korzystać z ich doświadczeń.

Jeżeli mamy się uczyć, jak pobudzać przedsiębiorczość i innowacje, uczmy się od najlepszych. Można ich znaleźć nie tylko w Dolinie Krzemowej. Inwestorzy, mentorzy i doświadczeni start-upowcy są znacznie bliżej — w Izraelu.

Na zdjęciu założyciele PI/Startups
Zobacz więcej

Na zdjęciu założyciele PI/Startups Marek Wiśniewski

Obopólna korzyść

Zainicjować wymianę myśli, wiedzy i przepływ kapitału pomiędzy Polską i Izraelem chce Fundacja PI/Startups (Polish-Israeli Startups Foundation) stworzona przez Tomasza Sieronia i Jeremiego Jaka. Obaj są związani z Founder Institute — akceleratorem biznesu z San Francisco. W ramach nowej inicjatywy planują zbudować pomost między przedsiębiorcami, korporacjami, inwestorami i decydentami z Polski i Izraela.

— Izrael cierpi na braki kadrowe — potrzebuje programistów i specjalistów od projektowania. Polsce brakuje natomiast mentorów z bogatym doświadczeniem, potrzeba nam też kapitału dla przedsięwzięć biznesowych w początkowej fazie rozwoju. A wymiana wiedzy biznesowej pomiędzy Polską a Izraelem jest korzystna dla obu stron — podkreśla Jeremi Jak. Fundacja zdiagnozowała jeszcze kilka podstawowych problemów, z którymi boryka się polskie środowisko startupowe. Pierwszy to regulacje prawne. Założyciele fundacji uważają, że państwo nie pomaga w mądry sposób. A wiele skomplikowanych przepisów, również tych bezpośrednio dotyczących procesu inwestycyjnego, hamuje rozwój nowatorskich przedsięwzięć.

Skrócić dystans

Problem drugi dotyczy dystansu i nieufności, która wciąż charakteryzuje wielu przedsiębiorców, także młodych. — Polacy mają kłopot z rozmawianiem o biznesie czy pieniądzach w sposób otwarty i szczery. Zamiast współpracować z innymi — konkurujemy. Zamiast otwarcie mówić o swoich pomysłach — ukrywamy je w obawie, że ktoś je ukradnie. To się zmienia, widać tę zmianę zwłaszcza na przestrzeni ostatnich kilku lat, ale nadal jest nad czym pracować — mówi Jeremi Jak. Zdaniem założycieli fundacji, kuleją też relacje między inwestorami venture capital a start-upami. — W Polsce nie mamy wykształconej kultury przekazywania wiedzy i doświadczenia. Praktycznie nie ma też funduszy korporacyjnych, które w takich krajach jak Stany Zjednoczone czy właśnie Izrael napędzają rozwój innowacyjnych idei i biznesów — uważa Jeremi Jak.

Cenne kontakty

Założyciele PI/Startups uważnie obserwują rozwój ekosystemu w Izraelu, dzieląc czas prywatny i zawodowy pomiędzydwa kraje. Na bieżąco rozbudowują sieć kontaktów do izraelskich start-upowców, innowatorów i inwestorów.

— Porównując sytuację ekosystemu tam na miejscu i w Polsce, doszliśmy do wniosku, że w wielu punktach doświadczenie Izraela może pomóc Polsce szybciej przeprowadzać pozytywne zmiany — podkreśla Jeremi Jak.

W 2016 r. PI/Startups planuje zrealizować kilka projektów. Będzie zapraszać polskie start-upy do The Dom — przestrzeni coworkingowej w Tel Awiwie — startupowej stolicy Izraela, stwarzając okazję do rozmowy o możliwościach współpracy. Kolejną inicjatywą będą PI Talks — organizowane równocześnie w Warszawie i Tel Awiwie konferencje, które mają zbliżyć młodych przedsiębiorców z obu krajów i zainicjować debatę o wyzwaniach, z jakimi się mierzą. Fundacja zamierza też stworzyć platformę internetową, która będzie źródłem wiedzy dla start-upów, inwestorów, decydentów i dużych przedsiębiorstw, którzy chcieliby poznać izraelski i polski ekosystem startupowy oraz internetowy magazyn. Dzięki tym źródłom będzie można dowiedzieć się o możliwościach współpracy z uczestnikami i przedstawicielami obu ekosystemów, aktualnie realizowanych programach i wydarzeniach oraz organizacjach wspierających innowatorów w obu krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu