Polski eksport bardzo pozytywnie zaskoczył

Kamil Pastor, analityk SpotData
opublikowano: 11-12-2018, 22:00

Kumulacja zamówień przedświątecznych i pozytywne zaskoczenie w danych handlowych z Niemiec wpłynęły na mocny wzrost polskiego eksportu w październiku.

Wtorkowe dane GUS o handlu zagranicznym mocno zaskoczyły. Po kilku okresach słabszych danych o polskim eksporcie, w październiku obraz zupełnie się zmienił. Eksport wyniósł aż 21 mld EUR, o 10, 6 proc. więcej niż przed rokiem. Jeszcze mocniej wzrósł import, który sięgnął 21,6 mld EUR i był o 16 proc. wyższy rok do roku. Import jest wyższy niż eksport, co oznacza, że w handlu towarami rośnie nam deficyt. Jest to zjawisko typowe w warunkach szybko rosnącego popytu wewnętrznego.

Niestety szansa na to, że nastąpiła zmiana trendów i szybsze tempo wzrostu eksportu utrzyma się, jest nikła. Wyjątkowo dobre wyniki w październiku mogły być spowodowane większym niż zwykle efektem wysokiej liczby dni roboczych. Możliwe też, że nastąpiła mocniejsza kumulacja zamówień przed świętami Bożego Narodzenia. Mocno wzrósł także rok do roku udział Niemiec w eksporcie (do 28 proc.), a obniżył w imporcie. Jednak aktywność przemysłowa w całej Europie słabnie, co widać m.in. po niskiej dynamice produkcji przemysłowej w Niemczech i słabych odczytach indeksów PMI. Utrzymanie dwucyfrowych dynamik eksportu w takich warunkach będzie bardzo trudne.

Rosnący deficyt handlowy może natomiast wskazywać, że popyt krajowy w Polsce utrzymuje wysoką dynamikę. Dobra koniunktura w Polsce przekłada się na wciąż duże zainteresowanie produktami spoza kraju. Stąd wynika rosnąca dysproporcja między eksportem i importem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Pastor, analityk SpotData

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy