Polski MIT zarabia

MB
opublikowano: 05-01-2010, 00:00

EIT+ jest w europejskim węźle wiedzy zajmującym się klimatem. Niestety, klimat w spółce się popsuł.

Największe przedsięwzięcie naukowe ma już rok. A na koncie zarówno sukcesy, jak i porażki

EIT+ jest w europejskim węźle wiedzy zajmującym się klimatem. Niestety, klimat w spółce się popsuł.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ (WCB EIT+), pomysł Wrocławia na włączenie Polski w budowę europejskiego odpowiednika Massachusetts Institute of Technology (MIT), już w pierwszym roku działalności zarobiło na badaniach zlecanych przez firmy. Takie były plany, o których rok temu opowiedział Mirosław Miller, prezes firmy, która stała się największym projektem naukowym w kraju.

Udało się jej podpisać z IBM umowę na szkolenia i projekt związany z medycznymi chipami diagnostycznymi. Kolejni partnerzy biznesowi to: KGHM Ecoren (nowe związki renu), Nokia Siemens Network (telekomunikacja), Speed Inqbator (inteligentny transfer technologii do biznesu), Best Systemy Grzewcze (technologia paliw płynnych). Na początku roku wydawało się, że będą też zlecenia z Rafako i Koelnera, ale ze względu na kryzys firmy wstrzymały projekty.

W czym są mocni

Choć Wrocław nie ściągnął do EIT+ siedziby europejskiego centrum, to trafił tu jeden z węzłów wiedzy, na co liczyły osoby związane z projektem.

— W grudniu konsorcjum, w którego skład wchodzi nasza spółka, wygrało konkurs na utworzenie Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT specjalizującej się w zagadnieniach klimatycznych — podkreśla prezes WCB EIT+.

Firma doradcza Deloitte szacuje, że lokalizacja węzła wiedzy we Wrocławiu może w ciągu kilku lat zwiększyć popytu w gospodarce o 7,2 mld zł, a dodatkowe wpływy do budżetu państwa sięgną 679,5 mln zł.

Ponadto ICT Research EIT+ zdobył cztery projekty z 7. Programu Ramowego badań Unii Europejskiej w dziedzinie nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych. Wrocławskie centrum zaczyna się specjalizować w takich dziedzinach, jak optoelektronika, diagnostyka medyczna (np. chipy do wczesnego wykrywania nowotworów), telekomunikacja (m. in. radio kognitywne), badania klimatyczne. Do 2021 r. całkowite obroty WCB mogą wynieść nawet 2 mld zł (w większości z firmami prywatnymi).

Niestety — ze względu na przesunięte płatności z ministerstwa nauki i konieczność ogłaszania przetargów (Urząd Zamówień Publicznych zmienił interpretację) o pół roku opóźnione są programy badawcze z nanotechnologii i biomedycyny za 200 mln zł.

— Nadrobimy zaległości w 2010 r. — obiecuje Mirosław Miller.

Plac budowy

W WBC EIT+ pracuje 35 osób, w tym ośmiu naukowców. Na razie jest ich tak niewielu (na początku roku Mirosław Miller zapowiadał, że ich liczba sięgnie 100), bo pozostałych zatrudniają uczelnie i instytutu, którym EIT+ zleca badania.

— Po ukończeniu budowy Kampusu Pracze liczba zatrudnionych naukowców znacząco wzrośnie — mówi prezes Miller.

140 mln EUR na budowę i modernizację EIT+ dostaje z Unii Europejskiej. Budowa laboratoriów ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2010 r. Miasto Wrocław sfinansowało przebudowę budynku administracyjnego i wieżę zegarową — symbol kampusu. Remont ma się skończyć w 2011 r.

Naukowe kwasy

Niestety dziś o EIT+ mówi się nie w kontekście dokonań naukowych, lecz konfliktu akcjonariuszy. Spółka, która pierwotnie należała do miasta (51 proc.) i województwa (38 proc.), teraz w 75 proc. kontrolowana jest przez uczelnie wyższe. Jeden ze wspólników — Politechnika Wrocławska — chce zmiany szefa rady nadzorczej i zarządu.

Plany EIT+ na 2010 r.

1. Nadrobienie opóźnień w projektach kluczowych

2. Złożenie wniosków o nowe projekty w programach krajowych i europejskich

3. Znalezienie inwestorów dla pozostałych obiektów Kampusu Pracze (pierwsze umowy z podmiotami prywatnymi)

4. Przyciąganie talentów z Polski i z zagranicy (współpraca z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej)

5. Przyciąganie innowacyjnych firm technologicznych z Polski i z zagranicy

6. Uruchomienie akceleratora spółek spin-off (projekt z PARP — 13 mln zł)

7. Rozwijanie współpracy z zagranicą (udział w międzynarodowych klastrach technologicznych, współpraca z Fraunhofer, Leibniz…)

8. Rozwijanie intensywnej współpracy w obszarze badań naukowych z podmiotami prywatnymi

9. Szkolenie kadry EIT+ w najlepszych ośrodkach światowych

10. Rozwój ICT Research Institute EIT+ (projekty o wartości około 10 mln zł)

11. Organizacja Regional Implementation Community Climate KIC EIT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu