Polski przyczółek (GAZELE BIZNESU 2015)

Barbara Warpechowska
opublikowano: 27-12-2015, 22:00

1. miejsce w rankingu Gazele Biznesu 2015 zajęła firma STEPAN POLSKA

Przejęcie fabryki polioli poliestrowych w Brzegu Dolnym zapoczątkowało ekspansję amerykańskiego koncernu chemicznego w Europie Wschodniej.

Fabryka Stepan Polska w Brzegu wytwarza związki chemiczne m.in. w ramach recyklingu surowców PET.
Zobacz więcej

CHEMIA Z ODZYSKU:

Fabryka Stepan Polska w Brzegu wytwarza związki chemiczne m.in. w ramach recyklingu surowców PET. Bloomberg

Grupa Stepan, założona w 1932 r. przez Alfreda C. Stepana Jr. w Northfield w Illinois, to największy na świecie producent aromatycznych polioli poliestrowych. Należy do niej 18 zakładów: w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Chinach, Singapurze, Filipinach, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Polsce. Grupa jest notowana na nowojorskiej giełdzie NYSE.

W lipcu 2010 r. należąca do koncernu firma Stepan Europe przejęła od Chemitex Holding Limited i Chemovil Holdings Limited udziały w działającej na polskim rynku spółce Alfa Systems, stając się właścicielem fabryki polioli poliestrowych w Brzegu Dolnym. Amerykanie produkowali poliole na bazie czystego bezwodnika ftalowego, więc dzięki temu przejęciu mogli zwiększyć asortyment i wytwarzać poliole w ramach recyklingu surowców PET.

— Poliole poliestrowe są ważnym składnikiem naszego segmentu polimerowego. Dzięki akwizycji Alfa Systems rozpoczniemy produkcję w Europie Wschodniej i będziemy w stanie efektywnie i ekonomicznie obsługiwać klientów — tłumaczył F. Quinn Stepan Jr., prezes i dyrektor naczelny Stepan Company. Stepan Polska wytwarza poliole poliestrowe do produkcji płyt warstwowych i izolacyjnych, pianek elastycznych, powłok, klejów, uszczelniaczy, elastomerów, izolacji technicznych i izolacyjnych pianek natryskowych. Takie produkty stosuje się w sektorach chemicznym, rolniczym, spożywczym i w budownictwie.

Przedsiębiorstwo ma certyfikat jakości ISO 9001:2008. Zatrudnia około 45 osób, z których większość jest związana z przemysłem chemicznym od lat. Ten sektor ma bowiem bogate tradycje w Brzegu Dolnym. Już krótko przed wybuchem II wojny światowej koncern IG Farbenindustrie zbudował fabrykę m.in. bojowych środków chemicznych. Po wojnie zniszczone zakłady szybko odbudowano, nadając im później nazwę Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Organicznego Rokita.

W Brzegu Dolnym przez lata działały Technikum Chemiczne i Liceum Techniczne m.in. o profilu chemicznym, kształcące kadry dla Rokity i innych zakładów chemicznych z Dolnego i Górnego Śląska oraz Opolszczyzny. Po 1989 r. wydzielono z Rokity kilka mniejszych spółek. Jedną z nich była Alfa Systems.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu