Polskie 5G nabiera kształtów

opublikowano: 07-01-2018, 22:00

Resort cyfryzacji ruszył z konsultacjami publicznymi strategii wprowadzenia 5G. W tym roku ma położyć podwaliny prawne.

Każde pokolenie ma własny czas, ale w telekomunikacji ten czas jest coraz krótszy. Telekomy w Polsce jeszcze nie zakończyły inwestycji w infrastrukturę sieciową, spełniającą standardy czwartej generacji, a już muszą zacząć pracować nad wprowadzeniem piątej generacji, która pozwoli na szybszą transmisję danych do większej liczby użytkowników oraz rosnącej liczby maszyn, łączących się bezprzewodowo z internetem. Pod koniec ubiegego tygodnia Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje publiczne „Strategii 5G dla Polski”, które mają potrwać do 11 lutego.

Fotolia

Dokument określa działania, jakie powinny podjąć instytucje publiczne, by najpóźniej do 2025 r. sieć 5G (której globalny standard nie jest jeszcze do końca sprecyzowany) funkcjonowała w Polsce. Inwestycje w całości mają finansować podmioty prywatne. „W ramach strategii Minister Cyfryzacji podejmie szereg działań, umożliwiających sektorowi telekomunikacyjnemu wdrożenie sieci 5G, będącej siecią komercyjną budowaną przez podmioty, działające na terenie Polski.

Strategia nie przewiduje finansowania z budżetu państwa budowy sieci 5G, przewiduje natomiastdziałania administracji publicznej w celu stworzenia odpowiedniej polityki i otoczenia prawnego w celu wsparcia efektywnego wdrożenia sieci 5G” — głosi dokument. Nim inwestycje będą mogły ruszyć, politycy muszą stworzyć dla nich ramy legislacyjne.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że już w tym roku powstanie specjalna ustawa, która m.in. wprowadzi do polskiego porządku prawnego pojęcia, związane z infrastrukturą dla 5G (np. mikrokomórki), inteligentnymi miastami, pojazdami autonomicznymi itp. Wprowadzony ma być też zakaz powielania infrastruktury telekomunikacyjnej przez instytucje publiczne, zwłaszcza przez samorządy. „Taka infrastruktura z reguły jest zamknięta dla innych operatorów i przeznaczona na zadania własne instytucji publicznych, co powoduje zwiększenie liczby zamkniętych i niekompatybilnych systemów, które generują dodatkowe koszty, a przedsiębiorcy nie mogą świadczyć usług dla tych systemów” — czytamy w strategii.

W tym roku resort cyfryzacji chce też modyfikować przepisy, by usprawnić proces inwestycyjny i zmniejszyć jego koszty, m.in. rozszerzając telekomom dostęp do nieruchomości, w tym dróg publicznych i terenów kolejowych. Wśród konkretnych rozwiązań wymieniono m.in. „zniesienie zakazów i ograniczeń dla lokalizowania i użytkowania stacji bazowych i mikrokomórek na terenie parków i uzdrowisk” czy obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego. Drażliwą kwestią mogą okazać się limity środowiskowe, dotyczące pola elektrycznego, ograniczające możliwość stawiania nowych nadajników głównie w dużych miastach. Wdrożenie 5G będzie też wymagało udostępnienia operatorom nowych częstotliwości. Kluczowe będzie pasmo 700 MHz, którego uwolnienie na potrzeby tej sieci będzie wymagało porozumienia z sąsiednimi krajami. Strategia przewiduje, że już w 2020 r. sieć 5G będzie pilotażowo działała na zasadach komercyjnych w jednym dużym mieście w Polsce. Resort cyfryzacji rekomenduje, by ze względu na węzły komunikacyjne, rozwinięty przemysł i bazę naukową była to Łódź. Do 2025 r. sieć ma działać we wszystkich dużych miastach i wzdłuż głównych szlaków transportowych (autostrad A1 i A2 oraz części dróg ekspresowych S3, S7, S8 i S61). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane